„Talent kompozycyjny i fantazja Franciszka Jaszczołda osiągnęły w Patrykozach szczyty” – pisał przed laty niezapomniany prof. Tadeusz Stefan Jaroszewski.
Pałac w Patrykozach w powiecie sokołowskim przez lata PRL i lata 90. XX wieku nie miał szczęścia. Najpierw był niszczony z powodów ideologicznych i zwyczajnie przez ludzkie niedbalstwo, kwitła też kradzież jego wnętrz, a potem - już w wolnej Polsce - znalazł się w nieodpowiednich rękach. Aż do katastrofy na początku lat 2000., kiedy to zawaliła się wspaniała wieża. Wówczas tę perłę architektury neogotyckiej na Podlasiu (pałac to od "pierwszej łopaty" wykonany w całości projekt Franciszka Jaszczołda) został zakupiony przez nowe osoby - obecnych współwłaścicieli. Odrestaurowany, jest dzisiaj jedną z atrakcji turystycznych regionu sokołowskiego. Można w nim zobaczyć nie tylko piękną architekturę, ale też prywatne zbiory rodziny, pasjonującej się starociami.
Wieża (ta niegdyś zawalona...), sterczyny, łuki, galeria, oranżeria – wszystko w jednym budynku, na który nie wiadomo jak i z której strony patrzeć…
Tymczasem, dla historyków sztuki Patrykozy to nic nowego, jak tylko druga faza neogotyku w Polsce, importowanego oczywiście z Anglii. Pierwszą fazę wypełniły znane obiekty, takie jak: pałac w Korsuniu na Ukrainie, Domek Gotycki ks. Izabelli Czartoryskiej w Puławach, a na Mazowszu – Radziejowice, gdzie szesnastowiecznemu zameczkowi nadano neogotycką zewnętrzność, zresztą projektu Jakuba Kubickiego. Można jeszcze przypomnieć jeszcze jeden znany neogotycki pałac – Jabłoń, własność słynnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Jest oczywiście także Stara Wieś koło Węgrowa, a jeśli chodzi o Jaszczołda, to jest naturalnie Korczew nad Bugiem i słynna Mereczowszczyzna Pusłowskich (wspólnie z Władysławem Marconim).
Patrykozy wybudowano dla gen. Teodora Lubicz-Szydłowskiego (1793-1863). Jak to na Podlasiu – wszystko zostaje w rodzinie, bo: był on synem Adama Szydłowskiego (ok. 1750-1827), starosty mielnickiego, posła na Sejm Wielki, ale i marszałka ziemi mielnickiej w konfederacji targowickiej. Matką generała zaś była Wiktoria z Kuczyńskich (ok. 1759-1840). Ona z kolei była siostrą Feliksa (1750-1814), a więc ciotką Aleksandra Kuczyńskiego (1803-1858), marszałka szlachty podlaskiej, właściciela nieodległego Korczewa na Bugiem. Idąc dalej – Teodor Szydłowski był prawnukiem słynnego „króla Podlasia” czyli Wiktoryna Kuczyńskiego… Parantele miał więc wyśmienite, to i siedzibę wzniósł okazałą. Zanim jednak do tego etapu życia doszedł, był żołnierzem Księstwa Warszawskiego, adiutantem ks. Józefa Poniatowskiego (postrzelony na wylot, o czym wspomina w swych pamiętniku Natalia z Bispingów Kicka), uczestnikiem i generałem brygady w powstaniu listopadowym. Niestety, jak podaje N. Kicka „pamięć jego ojca ćmiła pana Teodora najpoczciwsze dążności”.
Generał Teodor Szydłowski zmarł bezpotomnie, po nim Patrykozy objął bratanek, Antoni Szydłowski, który sprzedał je Rajmundowi Skarżyńskiemu. Potem byli następni. W 1930 roku przeprowadzono parcelację, w wyniku której pałac z parkiem kupił ks. Władysław Solnicki, wspomagany w sprawach majątkowych przez brata. Marian Solnicki (którego żona z dziećmi zostali zesłani na Syberię), por. AK, ps. „Dzik” miał pod sobą trzy drużyny, które przeprowadzały akcje partyzanckie m. in. w Błoniu, Bielanach, Korczewie nad Bugiem i Patrykozach. Podchorążówka, którą kierował M. Solnicki mieściła się w pałacu brata – ks. Władysława Solnickiego w Patrykozach, a broń w kaplicy, utworzonej w wartowni.
Spadkobiercy Solnickich nie rościli do pałacu pretensji, o ile będzie on odrestaurowany. Po wojnie próbowano pałac ratować, wyremontowany (m. in. pisał o tym i opowiadał w RDC Wacław Kruszewski, w l. 60. kierownik Wydziału Kultury i Sztuki Powiatowej Rady Narodowej w Sokołowie Podlaskim), w latach 90. trafił on do rąk Gesslerów, którzy doprowadzili go do jeszcze większej ruiny. Od nich kupił go p. Maurycy Zając.
O historii pałacu i dóbr Patrykozy (od gen. Teodora Szydłowskiego po księdza Władysława i jego rodzinę - Solnickich) w "Łosiowisku" mówili: Grażyna Spinkowska, Maurycy Zając (współwłaściciel pałacu), Wacław Kruszewski (działacz kultury w powiecie sokołowskim i dawnym woj. siedleckim, próbujący skutecznie ratować pałac od zupełnej zagłady) oraz dr mjr Andrzej Chojnacki, historyk z Siedlec.
[gallery ids="266940,266942,266943,266944,266945,266946,266947,266948,266949,266950,266951,266952,266953,266954"]