Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem audycji był Jakub Pokojski, autor książki „Wielka księga husarii”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (244)
-
Prof. Ryszard Koziołek o tomie korespondencji "Listy do Mileny" Franza Kafki
Gościem Kingi Michalskiej jest prof. Ryszard Koziołek, autor przedmowy do książki "Listy do Mileny" Franza Kafki (Wyd. Znak Literanova). To pierwsze kompletne wydanie uzupełnione o brakujące listy, korespondencję z Maxem Brodem oraz wybór felietonów Mileny Jesenskiej. Żadne inne dzieło Kafki nie odsłania pisarza tak bardzo, jak jego prywatne listy do ukochanej Mileny. Widzieli się dwa razy w życiu - pierwszy raz, żeby się zakochać; drugi - by się rozstać. Pisali do siebie niemal codziennie przez cztery lata, aż do śmierci Franza. On - śmiertelnie chory, zagubiony, pełny lęków i namiętności, jeszcze mało znany pisarz. Ona - dziesięć lat młodsza, nieszczęśliwie zamężna, początkująca dziennikarka. Jako jedna z pierwszych osób dostrzegła jego geniusz. "Listy do Mileny" to nie tylko pamiętnik wielkiej miłości, ale również najważniejszy klucz do rozszyfrowania skomplikowanego świata Franza Kafki
-
13.04.2025
-
20 min 40 s
-
-
Maria Ulatowska i Jacek Skowroński o kryminale "Cztery Mile za Warszawą"
Gośćmi Kingi Michalskiej są Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, pisarski duet, autorzy kryminału "Cztery Mile za Warszawą" (Wyd. Skarpa Warszawska). Podwarszawska osada, jakich wiele. Zwyczajni ludzie, zwyczajne problemy. Na pierwszy rzut oka idylla - zieleń, piękna przyroda, cisza i spokój. Istna sielanka. Rzucony tam nie z własnej woli komisarz Albert Dębicki szybko odkrywa, że to jedynie pozory. Sam znajduje się na życiowym zakręcie - właśnie stracił najbliższą osobę, a jego dalsza zawodowa kariera stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Skoro wyrządzonego zła nie da się naprawić, to czy istnieje inna droga ku ukojeniu?
-
12.04.2025
-
17 min 16 s
-
-
Zuzanna Orlińska o książce "Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście"
Gościem Kingi Michalskiej jest Zuzanna Orlińska, ilustratorka, graficzka i pisarka, autorka książki "Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście" (Wyd. Literatura). Ewa, córka pisarza, mieszka w łódzkiej kamienicy przy Piotrkowskiej 78, w której spędził dzieciństwo słynny polski pianista Artur Rubinstein. Pewnej nocy budzą ją dźwięki fortepianu. W salonie przy instrumencie siedzi dziwnie, ale sympatycznie wyglądający pan. Okazuje się on psotnym, nieco pyszałkowatym duchem, który nie chce, aby ojciec Ewy napisał o nim książkę. Dlaczego? Wkrótce dziewczynka poznaje powód...
-
12.04.2025
-
18 min 10 s
-
-
Tomasz Pindel o książce "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pisarz i publicysta, autor książki "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia" (wyd. W.A.B.). To wyjątkowy reportaż, który odsłania przed czytelnikami niezwykły, kolorowy świat życia wiecznego wg. mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Za sprawą "Śmierci i innych świętych" czytelnik trafia najpierw na Kubę, do wyznawców pochodzącej z Afryki santeríi, a potem do Meksyku, gdzie w latach kryzysu rozkwitają kulty świętych nieuznawanych, a czasem wręcz zwalczanych przez Kościół katolicki. Następnie wędruje w peruwiańskie Andy, gdzie ludzie skutecznie leczą się metodami odziedziczonymi po przodkach, a na końcu do Buenos Aires, miasta oferującego szeroki wachlarz kultów i na argentyńsko-paragwajskie pogranicze, gdzie religijne wpływy europejskie łączą się z rdzennymi wierzeniami Guaranów.
-
06.04.2025
-
21 min 30 s
-
-
Przemysław Kowalewski o kryminale „Raport Kruka”
Gościem Kingi Michalskiej był Przemysław Kowalewski, autor kryminału "Raport Kruka" (Wyd. Filia.). Podczas prac porządkowych w podziemiach starego kościoła dochodzi do odkrycia tajemniczej krypty. Znalezisko wzbudza sensację - czyżby trafiono na skarby Gryfitów? Po kilku latach spędzonych na emigracji do kraju wraca światowej sławy archeolog Nikita Wajda. Jego celem jest zbadanie historii tajemniczego znaleziska. Tymczasem nad odkryciem zapada kurtyna milczenia. Nikita wraz z zespołem współpracowników wyrusza w podróż prowadzącą w odmęty przeszłości. Czy jest gotowy, by zmierzyć się nie tylko z dramatyczną historią swojego kraju, ale również mroczną prawdą o swoich bliskich?
-
05.04.2025
-
17 min 04 s
-
-
Sylwia Dec o powieści „Balkony i demony”
Gościem Kingi Michalskiej była Sylwia Dec, autorka powieści "Balkony i Demony" - pierwszego tomu serii "Do Jasnej Anielki" (Wyd. Prószyński). To brawurowo napisana historia z gatunku urban fantasy, która łączy humor Terry’ego Pratchetta, szaloną wyobraźnię autorki i tematy ważne społecznie. Wiedźma balkonowa Aniela Jasna musi wziąć sprawy w swoje ręce i zaprowadzić porządek, gdy miastu zacznie zagrażać złowrogi Kościej Suchotnik, tajemniczy demon ściągający na świat suszę. Tylko jak pokonać demona, gdy przypadkiem tracisz moce, a za jedyne wsparcie masz rąbniętego pisarza, gadającego kota i… złośliwego przybysza z innego świata?
-
05.04.2025
-
19 min 35 s
-
-
Anna Ciarkowska o powieści „Sploty”
Gościem Kingi Michalskiej była Anna Ciarkowska, pisarka, felietonistka, autorka powieści „Sploty” (Wyd. W.A.B.). To niezwykle wzruszająca opowieść o życiu i pamięci po nim. Proza Ciarkowskiej, napisana subtelnym, poetyckim językiem, porusza do głębi, dotyka emocji związanych z odchodzeniem nas samych i naszych najbliższych. Jednak „Sploty” to nie opowieść o przemijaniu, ale o tym, co po nas pozostaje.
-
30.03.2025
-
17 min 41 s
-
-
Magdalena Majcher o kryminale "Bajtel"
Gościem Kingi Michalskiej jest Magdalena Majcher, autorka powieści "Bajtel" (Wyd. W.A.B.). To pierwsza część serii Kryminalny Śląsk - powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z dziennikarzem Borysem Dyrdą w roli głównej. Rok 1998. W Szopienicach - zaniedbanej i uważanej za patologiczną dzielnicy Katowic - znika dziecko. Ciało dziewczynki zostaje znalezione w pobliskim stawie. Wszystko wskazuje na morderstwo, a podejrzenia dość szybko padają na jej wujka. Borys Dyrda odkrywa, że w przeszłości w podobnych okolicznościach zaginęło bez wieści kilka dziewczynek. Śledztwo w tej sprawie ujawni przed nim mroczne oblicze śląskich dzielnic biedy.
-
29.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Paweł Wakuła o książce "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry"
Gościem Kingi Michalskiej jest Paweł Wakuła, rysownik, ilustrator i pisarz, autor wielu publikacji dla dzieci, m.in. książki "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry" (Wyd. Literatura). Rok 2025 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. To dobra okazja, aby wyobrazić sobie, że Bolesław Chrobry przenosi się w nasze czasy i opowiada o sobie naszym językiem. Niemożliwe? A jednak! Przeczytajcie, jak król opowiada o swoich podbojach, jakie metody stosuje wobec krnąbrnych poddanych, komu i dlaczego oddał relikwię świętego Wojciecha i jak zdobył koronę.
-
29.03.2025
-
17 min 05 s
-
-
Jarosław Molenda o książce "Czterej pancerni i pisarz"
Gościem Kingi Michalskiej jest Jarosław Molenda, pisarz, publicysta i podróżnik, autor książki "Czterej pancerni i pisarz" (Wyd. Lira). To opowieść o Januszu Przymanowskim, który "Rudym 102" zawojował całą Polskę. Czy jest choć jeden dorosły Polak, który nie widziałby serialu „Czterej pancerni i pies”? Podczas emisji w peerelowskiej TVP każdego z odcinków wyludniały się ulice i podwórka. Ten popularny cykl zatrzymywał przed ekranami wiele pokoleń, a jego popularność trwa do dzisiaj. "Czterej pancerni i pisarz" to historia człowieka, który stworzył jeden z najtrwalszych fenomenów kulturowych XX wieku
-
23.03.2025
-
21 min 26 s
-