Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W 2021 roku minęła 30 rocznica uhonorowania Anny z Lilpopów i Jarosława Iwaszkiewiczów medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznanym przez Instytut Yad Vashem. Odpowiednią dokumentację do procesu uznania działalności rodziców i wyróżnienia, przygotowała ich córka, Maria z Iwaszkiewiczów Wojdowska. Siłą rzeczy wówczas część tej historii została spisana, ale dopiero teraz, najpełniej jak na to pozwalały źródła, dzieje pomocy i ukrywania Żydów w czasie okupacji przez Iwaszkiewiczów, opisała Beata Izdebska-Zybała z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, pisząc książkę pt.: "Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata" (Warszawa 2002). I o tej często tragicznej, ale bardzo humanitarnej części historii Stawiska i rodziny Iwaszkiewiczów, z Autorką książki rozmawiał Piotr Łoś.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Kinga Michalska zaprasza autorów, naukowców i twórców literatury, aby przybliżyć słuchaczom ich dzieła. Audycja w każdą sobotę o 7:40 i 17:40
Odcinki podcastu (250)
-
Brygida Helbig i Justina Helbig o książce „W imię matki i córki”
Gośćmi Kingi Michalskiej są pisarka i literaturoznawczyni Brygida Helbig oraz jej córka, Justina Helbig, autorki książki „W imię matki i córki” (Wyd. W.A.B.). To poruszająca opowieść o trudnej relacji dwóch kobiet - matki i córki, społecznych oczekiwaniach, życiowych rozdarciach i przeszłości, od której trudno się wyzwolić. Czy narratorce uda się przełamać obciążające wzorce biograficzne całych pokoleń kobiet? Czy podejmie decyzje, które powinna była podjąć lata temu? I najważniejsze – czy uda jej się zacząć na nowo?
-
27.04.2025
-
19 min 20 s
-
-
Katarzyna Wolwowicz o kryminale „Chaos”
Gościem Kingi Michalskiej jest Katarzyna Wolwowicz, autorka powieści "Chaos" - ósmego tomu serii kryminalnej o komisarz Oldze Balickiej (Wyd. Zwierciadło). Czy Oldze i Kornelowi uda się rozwikłać zagadkę zabójstwa znajomego agenta CBŚ Dawida Kwiatkowskiego i oczyścić dobre imię przyjaciela, tak bardzo nadszarpnięte po jego śmierci? Czy młoda mężatka Judyta wyrwie się ze spirali przemocy, której doświadcza z rąk męża - wysokiego rangą wojskowego? Co łączy ze sobą obie te sprawy? Prawda bywa czasem bardziej zaskakująca, niż możemy sobie wyobrazić…
-
26.04.2025
-
14 min 16 s
-
-
Magdalena Kiełbowicz o książce "Którędy na Różaną?"
Gościem Kingi Michalskiej jest Magdalena Kiełbowicz, autorka książki "Którędy na Różaną?" (Wyd. Kropka). To pełna uroku, ciepła i humoru opowieść, w której codzienność splata się z magią, a przyjaźń okazuje się silniejsza niż najpotężniejsze czary. Autorka zaprasza na ulicę Różaną do niezwykłego świata Marcelego – czarodzieja, który zamiast rzucać wielkie zaklęcia, hoduje dynie i wyławia życzenia z fontanny! Ale to dopiero początek… Gdy jego sąsiad wpada w tarapaty z peleryną-niewidką, a Pech zaczyna mieszać, Marceli nie ma wyjścia – musi działać! W tej zabawnej historii spotkamy czarodzieja-fontannika, który ma więcej problemów niż zaklęć, poznamy intrygujących bohaterów – od mrówki filozofki po gadające jajko i przekonamy się, że „polisa przyjacielska to najlepszy wybór”!
-
26.04.2025
-
14 min 45 s
-
-
Jakub Kuza o książce "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje"
Gościem Kingi Michalskiej jest Jakub Kuza, autor książki "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje" (Wyd. Znak). Autor bestsellerowej serii książek "Krótka historia jednego zdjęcia" oraz profilu na Facebooku o tej samej nazwie od lat przemierza Polskę tropem najbardziej tajemniczych miejsc i wydarzeń. Tym razem zaprasza w podróż śladami spektakularnych historycznych oszustw, misternych kłamstw oraz kryminalnych (i nie tylko) zagadek. Skąd wzięła się legenda skarbu Inków ukrytego w małopolskim zamku? Jak w kolekcji malarskich fałszywek znalazł się jedyny polski obraz van Gogha? Kto wmówił nazistom, że gotycki zamek w Liwie zbudowali Krzyżacy? Czy najsłynniejszy posąg słowiańskich pogan to współczesne dzieło szaleńca? Dlaczego wciąż nie można rozwiązać tajemnicy manuskryptu Wojnicza?
-
20.04.2025
-
23 min 54 s
-
-
Milena Woźniak-Koch o książce „Kolekcja i tożsamość”
Gościem Kingi Michalskiej była Milena Woźniak-Koch, autorka książki "Kolekcja i tożsamość" (wyd. słowo/obraz terytoria). Publikacja "Kolekcja i tożsamość. Kolekcjonerstwo warszawskiej burżuazji i inteligencji pochodzenia żydowskiego jako wyraz identyfikacji kulturowo-narodowej (1880-1939)" została poświęcona kolekcjom przedstawicieli szczególnej, w dużej mierze zapomnianej warstwy – warszawskiej burżuazji i inteligencji pochodzenia żydowskiego. Jest to praca wielowymiarowa (można by ją nazwać „rozprawą dygresyjną”), w której kolekcjonerstwo – mimo że stanowi główną oś refleksji – jednocześnie jest punktem wyjścia dla rozważań nad szeroko rozumianą relacją człowiek – historia kultury – historia społeczna
-
19.04.2025
-
19 min 42 s
-
-
Katarzyna Skopiec o książce „Ocaleni z Drohobycza”
Gościem Kingi Michalskiej była Katarzyna Skopiec, autorka książki "Ocaleni z Drohobycza" (Wyd. Novae Res). To poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i człowieczeństwie w najciemniejszych czasach wojny. Autorka przedstawia historię swoich dziadków, Sławy i Izydora Wołosiańskich, którzy niemal przez dwa lata ukrywali w piwnicy kamienicy w Drohobyczu 39 osób narodowości żydowskiej. Wszyscy oni ocaleli. Wołosiańscy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Książka przedstawia wspomnienia Sławy oraz relacje Ocalonych, ukazując ich losy przed wojną, w trakcie Holocaustu i po jego zakończeniu. Uzupełniona o fotografie i dokumenty z rodzinnego archiwum, oddaje głos tym, którzy przeżyli dzięki bohaterskiej determinacji swoich wybawców.
-
19.04.2025
-
16 min 30 s
-
-
Prof. Ryszard Koziołek o tomie korespondencji "Listy do Mileny" Franza Kafki
Gościem Kingi Michalskiej jest prof. Ryszard Koziołek, autor przedmowy do książki "Listy do Mileny" Franza Kafki (Wyd. Znak Literanova). To pierwsze kompletne wydanie uzupełnione o brakujące listy, korespondencję z Maxem Brodem oraz wybór felietonów Mileny Jesenskiej. Żadne inne dzieło Kafki nie odsłania pisarza tak bardzo, jak jego prywatne listy do ukochanej Mileny. Widzieli się dwa razy w życiu - pierwszy raz, żeby się zakochać; drugi - by się rozstać. Pisali do siebie niemal codziennie przez cztery lata, aż do śmierci Franza. On - śmiertelnie chory, zagubiony, pełny lęków i namiętności, jeszcze mało znany pisarz. Ona - dziesięć lat młodsza, nieszczęśliwie zamężna, początkująca dziennikarka. Jako jedna z pierwszych osób dostrzegła jego geniusz. "Listy do Mileny" to nie tylko pamiętnik wielkiej miłości, ale również najważniejszy klucz do rozszyfrowania skomplikowanego świata Franza Kafki
-
13.04.2025
-
20 min 40 s
-
-
Maria Ulatowska i Jacek Skowroński o kryminale "Cztery Mile za Warszawą"
Gośćmi Kingi Michalskiej są Maria Ulatowska i Jacek Skowroński, pisarski duet, autorzy kryminału "Cztery Mile za Warszawą" (Wyd. Skarpa Warszawska). Podwarszawska osada, jakich wiele. Zwyczajni ludzie, zwyczajne problemy. Na pierwszy rzut oka idylla - zieleń, piękna przyroda, cisza i spokój. Istna sielanka. Rzucony tam nie z własnej woli komisarz Albert Dębicki szybko odkrywa, że to jedynie pozory. Sam znajduje się na życiowym zakręcie - właśnie stracił najbliższą osobę, a jego dalsza zawodowa kariera stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Skoro wyrządzonego zła nie da się naprawić, to czy istnieje inna droga ku ukojeniu?
-
12.04.2025
-
17 min 16 s
-
-
Zuzanna Orlińska o książce "Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście"
Gościem Kingi Michalskiej jest Zuzanna Orlińska, ilustratorka, graficzka i pisarka, autorka książki "Duch Rubinsteina. Opowieść o wielkim pianiście" (Wyd. Literatura). Ewa, córka pisarza, mieszka w łódzkiej kamienicy przy Piotrkowskiej 78, w której spędził dzieciństwo słynny polski pianista Artur Rubinstein. Pewnej nocy budzą ją dźwięki fortepianu. W salonie przy instrumencie siedzi dziwnie, ale sympatycznie wyglądający pan. Okazuje się on psotnym, nieco pyszałkowatym duchem, który nie chce, aby ojciec Ewy napisał o nim książkę. Dlaczego? Wkrótce dziewczynka poznaje powód...
-
12.04.2025
-
18 min 10 s
-
-
Tomasz Pindel o książce "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pisarz i publicysta, autor książki "Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia" (wyd. W.A.B.). To wyjątkowy reportaż, który odsłania przed czytelnikami niezwykły, kolorowy świat życia wiecznego wg. mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Za sprawą "Śmierci i innych świętych" czytelnik trafia najpierw na Kubę, do wyznawców pochodzącej z Afryki santeríi, a potem do Meksyku, gdzie w latach kryzysu rozkwitają kulty świętych nieuznawanych, a czasem wręcz zwalczanych przez Kościół katolicki. Następnie wędruje w peruwiańskie Andy, gdzie ludzie skutecznie leczą się metodami odziedziczonymi po przodkach, a na końcu do Buenos Aires, miasta oferującego szeroki wachlarz kultów i na argentyńsko-paragwajskie pogranicze, gdzie religijne wpływy europejskie łączą się z rdzennymi wierzeniami Guaranów.
-
06.04.2025
-
21 min 30 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
W rytmie kultury
186 odcinkówMagazyn bieżących wydarzeń kulturalnych z obszaru teatru, filmu, literatury, tańca, sztuk wizualnych.
-
Czytaj z nami!
99 odcinków„Czytaj z nami!”. Cykl audycji upowszechniających czytelnictwo przygotowany wspólnie w Narodowym Centrum Kultury.
-
Wieczór literacki
489 odcinków„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.