Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O reportażach Agnieszki Trofimiuk: „Tak daleko, tak blisko...” niezwykłej przyjaźni między katolickim księdzem mieszkającym w podbiałostockiej wsi a amerykańskim reżyserem filmów dokumentalnych pochodzenia żydowskiego z Nowego Jorku i "Na ławeczce", opowieści, w której dwie kobiety spotykają się codziennie na ławeczce przed blokiem, aby złagodzić dokuczającą im samotność.
Po emisji rozmowa z Agnieszką Czarkowską kierownikiem Studia Reportażu i Dokumentu w Polskim Radiu Białystok.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Czas na reportaż
„Czas na reportaż” to audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
To opowiedziane dźwiękiem historie miejsc, wydarzeń, a przede wszystkim ludzi, ich dylematów i dokonań.
Po emisji reportażu rozmawiamy o nim z autorem lub gośćmi programu.
Audycję wydaje Julita Nobis, a prowadzi Elżbieta Uzdańska.
Odcinki podcastu (23)
-
„Dotrzeć na czas” | „Numer 112”
- ROBERT RZEŹNICKI - „Dotrzeć na czas” (2020 / RDC)
Początek tworzenia krajowego systemu powiadamiania i ratownictwa oraz wprowadzenie do użytku numeru telefonu alarmowego 112.
Stopniowo przez wiele lat wraz z rozbudową techniczną systemu zostały zastąpione dotychczasowe numery alarmowe 997,998 i 999, a więc do policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Powstały centra zgłoszeń koordynujące działania tych wszystkich służb. Dziś, po 20-tu kilku latach, dla wszystkich jest to normalny model działania, ale wtedy była to rewolucja.
Wiele się zmieniło, wkroczyła nowoczesność w wyposażeniu służb i w taktyce działania, ale najcenniejszą podstawą i duszą całego tego systemu, pozostaje wciąż człowiek. O druhnach i druhach z OSP Lutocin (powiat Żuromin)... o ich pracy i nadziejach związanych z reformą w reportażu "Dotrzeć na czas".
- KATARZYNA MICHALAK - „Numer 112” (2024 / Radio Lublin)
Wizyta we współczesnym Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112. Rozmowy z dyspozytorami, którzy opowiadają o trudach i specyfice swojej służby.
-
20.02.2025
-
51 min 45 s
-
„Przystanek: Warszawa przy PKiN” | reportaż Pawła Bartnika
„Przystanek: Warszawa przy PKiN” to reportaż/feature radiowy opowiadający o ludziach, którzy dwie dekady temu przyjechali do Warszawy - na studia, do pracy, w poszukiwaniu przygód, w nadziei na lepsze. Do stolicy przybywają z bagażem wyobrażeń o dużym mieście. Są nieopierzeni - naiwnie entuzjastyczni, wiele sobie obiecujący po przeprowadzce. Rozpiera ich energia, lecz szybko dopadają też przyczajone kompleksy. W Warszawie stawiają pierwsze, dorosłe kroki.
Bohaterowie „Przystanku…” dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z opuszczeniem rodzinnej miejscowości. Wspominają twarde lądowanie w Warszawie. Opowiadają o dojmującej samotności i o euforycznym zasysaniu wszystkiego, co oferuje wielkie miasto. Mówią, jak ich ciała i umysły reagowały na silnie bodźcującą przestrzeń. Snują refleksje dotyczące własnej tożsamości - tego, jak na przestrzeni lat się kształtowała i czym jest teraz. Konstatują, jakie atuty i ograniczenia wynikają z ich nie-warszawskiego pochodzenia. Wreszcie, zabierają słuchacza do miejsca, gdzie znajdują się teraz, wskazując przy tym jak warszawski przystanek zaważył na ich życiorysie.
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy
-
13.02.2025
-
52 min 04 s
-
-
Reportaż „Teatr po horyzont”
O reportażu „Teatr po horyzont” Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin.
16 stycznia Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin otrzymał profesor Leszek Mądzik. Miesiąc wcześniej profesor odwiedził prywatnie Teatr Stary, miejsce realizacji dwóch swoich projektów. Była to okazja do refleksji i podsumowań na temat związków z Lublinem i tego, co najważniejsze w sztuce.
W reportażu wykorzystano fragmenty archiwalnej audycji Krystyny Kotowicz z cyklu „Portret artysty” (1988).
Po emisji reportażu odbyła się rozmowa z Maciejem Mazurem, aktorem Sceny Plastycznej KUL, ze Stowarzyszenia Na Rzecz Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
-
06.02.2025
-
52 min 15 s
-
-
Reportaż „Czytał Ksawery Jasieński” | Joanną Bogusławską
O reportażu „Czytał Ksawery Jasieński” zrealizowanym w ramach Studia Reportażu Polskiego Radia, o jednym z najwybitniejszych spikerów i lektorów, który jest nazywany kustoszem żywego słowa i człowiekiem o aksamitnym głosie. Dla wielu lektorów i dziennikarzy jest wzorem - człowiekiem, który nigdy się nie spieszył. 13 września 2024 roku Ksawery Jasieński skończył 93 lata.
Po emisji rozmowa z autorką Joanną Bogusławską
-
30.01.2025
-
45 min 42 s
-
-
Teraz odtwarzane
„Tak daleko, tak blisko...”
O reportażach Agnieszki Trofimiuk: „Tak daleko, tak blisko...” niezwykłej przyjaźni między katolickim księdzem mieszkającym w podbiałostockiej wsi a amerykańskim reżyserem filmów dokumentalnych pochodzenia żydowskiego z Nowego Jorku i "Na ławeczce", opowieści, w której dwie kobiety spotykają się codziennie na ławeczce przed blokiem, aby złagodzić dokuczającą im samotność.
Po emisji rozmowa z Agnieszką Czarkowską kierownikiem Studia Reportażu i Dokumentu w Polskim Radiu Białystok.
-
23.01.2025
-
52 min 11 s
-
Odtwarzam
-
-
Reportaż „Dwunasty krok”
Reportaż „Dwunasty krok” o Polaku, który w 2006 roku został skazany za przemyt i odsiedział wyrok w łagrze pod Smoleńskiem.
Od kilkunastu lat Janusz jest terapeutą uzależnień. Mieszka i pracuje w Warszawie. Do jego gabinetu przychodzą ludzie z różnych środowisk, z różnymi problemami. Niektórym swoim podopiecznym Janusz opowiada o własnej drodze wyjścia z uzależnienia. Pomaga im w walce z własnymi demonami, daje szansę na wolność...
Reportaż został zrealizowany w ramach XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory
Autorem jest Antoni Rokicki ze Studia Reportażu Polskiego Radia.
-
16.01.2025
-
49 min 11 s
-
-
Reportaż „Kocham życie”
Reportaż „Kocham życie” o siostrze Jolancie Glapce - teologu, psychologu, psychoterapeucie i terapeucie uzależnień, która nigdy nie myślała o wstąpieniu do zakonu. A jednak losy potoczyły się inaczej. Dla osób zagrożonych uzależnieniem zbudowała dom w podwarszawskim Legionowie, ośrodek terapeutyczny pod nazwą „Pasja życia”, który zajmuje się profilaktyką uzależnień dzieci i młodzieży i powrotem osób uzależnionych do społeczeństw.
W studiu Polskiego Radia RDC:
- Dorota Boniecka-Górny, autorka reportażu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
-
09.01.2025
-
47 min 02 s
- Dorota Boniecka-Górny, autorka reportażu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
-
02.01.2025
Na audycje zaprasza Piotr Majewski.
-
02.01.2025
-
51 min
-
-
Piotr Łoś | "Kantyczka z Węgrowa"
"Kantyczka z Węgrowa" – reportaż Piotra Łosia z 2017 roku. Nieczęsto się zdarza, aby taki zbiór starych kantyczek przetrwał zawieruchy dziejowe. Dzięki przywiązaniu do tradycji i wiary przodków, taki stary zbiór kantyczek ma w swoim domu nestorka kultury ludowej w Węgrowie, p. Bogusława Gierłowska.
-
19.12.2024
-
26 min 42 s
-
-
Elżbieta Uzdańska | "Opłatek ze skórki chleba"
"Opłatek ze skórki chleba" - reportaż Elżbiety Uzdańskiej z 1979 roku. Opowieści ludzi, którzy święta Bożego Narodzenia zmuszeni byli obchodzić w warunkach najtrudniejszych, bo w więzieniach. Wspominają żołnierze AK skazani na więzienie w okresie stalinowskim: Halina Bazylewska, Barbara Otwinowska i Tadeusz Kostewicz.
-
19.12.2024
-
22 min 29 s
-
PODCASTY