W pierwszej części audycji gośćmi Ciotki Książkuli byli: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Tadeusz Woźniak i ich syn Filip Aleksandr Woźniak. Zajrzeli do Księgarenki i omówili publikacje. Z wyd. CZUCZU "Tajemnice ziemi", "Baśniową krainę puzzle", z wyd. Adamada: "A to kto?", "O wilku który kochał góry", "Sam i Watson pokonują zazdrość", "Józia Kłopotek i otchłań klęsk", wyd.ZAKAMARKI: "Tajemnica diamentów", wyd.WAB: " Stacja miłość". Muzyczna Rodzina Państwa Woźniaków opowiedziała o wspólnej pracy, o rodzicielstwie, gdy pojawia się Zespół Trisomia 21 i o tym, jak sobie z tym poradzić.
Bo 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa.
"21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Zakładamy dwie różne kolorowe skarpetki. Skarpetki nie do pary symbolizują niedopasowane chromosomy. Zespół TRISOMIA 21 jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdonnna Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów Trisomii 21 jest symboliczna. przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd nazwa TRISOMIA 21 .
Święto ustanowiono w 2005 roku, a od 2012 nad obchodami sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki "nie do pary" manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z ta wadą genetyczną.
Oto zdjęcia Słuchaczy audycji Ciotka Książkula zaprasza. W trakcie audycji przysłali swoje zdjęcia, dziękujemy za wyraz solidarności i zrozumienia" - napisała Ciotka Książkula.
[gallery ids="329110,329111,329112,329114,329115,329119,329120,329121"]
A w drugie części rozmowa tel z Panią Marią Deskur, Prezeską z Fundacji Powszechnego Czytania.