Paweł Sołtys wraca na literacką scenę! Za sprawą Wydawnictwa „Czarnego” pojawił się „Sierpień”. Jest to proza przygodowa, której akcja rozgrywa się w Warszawie, Kijowie, Skale, Brudzewie, w okolicach Pińska oraz w pewnym nieistniejącym państwie.
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1505)
„Barszcz ukraiński i inne barszcze"
O niematerialnej Warszawie: „Barszcz ukraiński i inne barszcze".
W audycji zaprosiliśmy na wykład Agnieszki Kuś, historyczki, varsavianistki i edukatorki kulinarnej.
O niezwykłym widowisku w Mareckim Domu Kultury — „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza przeniesione w czasie i nawiązujące do historii Marek, jego nieobecnych żydowskich mieszkańców oraz słynnego sanatorium doktora Władysława Olechnowicza w Czerwonym Dworze, w którym zmarł wybitny litewski malarz i kompozytor Mikołaj Konstanty Čiurlionis.
O przedstawieniu opowiedział reżyser Jerzy Łazewski.
Skąd się wzięła Warszawa? Pierwsze zabudowania na terenie naszego miasta. O tym w Zodiaku, a wcześniej na antenie RDC opowiedziała Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Fundacja Centrum Architektury.
„Żerań przyszłości” wg projektu studentów Politechniki Warszawskiej. O tym, jak może wyglądać w niedalekiej przyszłości ta część Warszawy opowiedzieli: Michał Sierżęga, Jakub Kaczmarczyk, Mariusz Majchrzak i Marek Koryciński — autorzy projektu „Serce Żerania”.
„Otchłań zapomnienia” to najnowsza powieść rysunkowa opowiedziana kreską Paco Roca. O komiksie opowiedział Szymon Holcman, Kultura Gniewu, znawca i pasjonat komiksów, redaktor.
„Tajna Warszawa”, czyli historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku „Tajny Detektyw”. Jacek Dehnel spaceruje po dawnej Warszawie śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w zaułki, które były świadkami mrocznych, krwawych, a czasami też absurdalnie komicznych wydarzeń. Zafascynowany kryminalną kroniką lat 30. – śmiałym w formie, sensacyjnym w treści tygodnikiem „Tajny Detektyw”