Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O serniku w Polsce i na świecie, fenomenie serowych wyrobów i wykorzystywaniu serów w kuchni oraz o tym, co jedzono w dawnej Warszawie, w restauracjach i kawiarniach.
A pomogli nam w tym: Jarosław Dumanowski - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk czasów nowożytnych, specjalizujący w kulturowej historii kuchni i jedzenia oraz Marta Szumiata, autorka bloga Nauka na talerzu i Bartosz Paluszkiewicz, autor książki „Warszawskie przedwojenne restauracje, bary i kawiarnie . Kronika”
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Pan od przyrody
Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, przyrodą oraz poleci wartościowe książki, filmy i gry. Audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni – niedźwiedzie, imiona, gwiazdy…
Odcinki podcastu (352)
-
Katalogi
Czemu astronomowie kochają katalogi? Co to są katalogi Messiera zapytamy dr Marcina Kolonko z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii a mecenas Tomasz Krzywański, specjalizujący się w planowaniu sukcesji majątkowej i zarządzaniu majątkiem rodzinnym wyjaśni nam czym jest spuścizna, i co ma wspólnego z testamentem.
-
03.12.2023
-
48 min 54 s
-
-
Ciasto
O nauce, o fizyce w kuchni – co dzieje się z ciastem i w samym cieście podczas jego pieczenia opowiadał nam dr Maciej Lisicki, Wydziału Fizyki UW.
A wraz z profesor Agnieszką Gubernat z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, współautorką książki „Zarys historii ceramiki” rozmawialiśmy o tym, kto i kiedy wpadł na to, by wypalić ciasto z ceramiki i co się w trakcie tego procesu dzieje.
-
26.11.2023
-
53 min 38 s
-
-
ERA CHATBOTÓW
Dokładnie 30 listopada ChatGPT będzie miał już rok. Co zmienił w naszym życiu, czy powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji, i jak ją rozpoznać ( także w pracach naukowych) - wyjaśnimy w audycji.
Zaczniemy od tego, że polscy badacze wymyślili własny model językowy. LongLLaMA to projekt, w którym udział wzięli badacze związani z IDEAS NCBR, Uniwersytetem Warszawskim i Polską Akademią Nauk Opowie o nim prof. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.Akademia Leona Koźmińskiego jako pierwsza polska uczelnia opracowała wytyczne etycznego korzystania z ChatGPT. O tym, czy uniwersytety są w stanie wyeliminować chatboty z życia akademickiego opowie dr Karolina Małagocka z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.
A Maria Weronika Kmoch, nauczycielka historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji opowie, jak program Antyplagiat tropi tych, których prace są napisane wyłącznie przez sztuczną inteligencję.
-
19.11.2023
-
51 min 08 s
-
-
Wynalazek
Pretekstem audycji z jednej strony jest Europejski Dzień Wynalazcy, który obchodziliśmy 9 listopada. Za sprawą dr hab. Dariusza Kajewskiego, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego przypomnimy historię aktorki i wynalazczyni Hedy Lamarr, na cześć której ustanowiono to święto. A z drugiej strony audycja powstała za sprawą przysłowia, że Potrzeba jest matką wynalazków. Będzie o okularach przeciwko garbieniu, które przypominają o zachowaniu prawidłowej postawy. Autor wynalazku to Krystian Gostomski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Będzie też o specjalnym urządzenie do przekształcania dźwięków na sygnały odczuwalne przez osoby niesłyszące, które opracował absolwent Politechniki Opolskiej- Jakub Zelka w ramach pracy dyplomowej.
-
12.11.2023
-
51 min 44 s
-
-
Zero
Jaka jest historia zera, i co można z zerem w matematyce zrobić? Opowiedział o tym dr hab. Marek Kordos, prof. UW, popularyzator matematyki, z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytetu Warszawskiego.
Wraz z Tomaszem Zegarem z Urzędu Statystycznego w Warszawie "poszukaliśmy" zera na Mazowszu.
Dr Grzegorz Lach z Wydziału Fizyki UW wyjaśnił, czym jest zero w fizyce.
-
05.11.2023
-
49 min 54 s
-
-
O pogrzebach… i to całkiem poważnie
Pana Andrzeja Relidzyńskiego, prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. zapytamy o to, jak naprawdę wygląda pogrzeb – ten zwyczajny, polski… a nie ten, który oglądamy w hollywoodzkich filmach i amerykańskich serialach. A o tym, że archeolog na cmentarzu pracuje równie często, jak grabarz i w związku z tym musi przestrzegać rozlicznych reguł i etycznych wskazań, porozmawiamy z Marzeną Ożarek-Szilke z Warsaw Mummy Project.
A redaktor Łukasz Badowski w swoim dziennikarskim śledztwie zbada sprawę… satelitów! Które też – jak się okazuje – mają swój cmentarz… i są z tym same kłopoty.-
29.10.2023
-
52 min 12 s
-
-
To, co można naprawić bądź nie da się
W audycji o przepisach unijnych, które mają zachęcić producentów AGD i elektroniki do tego, by pomagali konsumentom w naprawie sprzętu. O tym wszystkim opowiedział Filip Piotrowski, z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W audycji również rozmowa o mózgu, czyli tej części ludzkiego ciała, której nie da się naprawić, czy wymienić. Czy na pewno? Zapytaliśmy o to dr. Pawła Boguszewskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
-
22.10.2023
-
52 min 08 s
-
-
Dudnienie i inne dźwięki
Było m.in. o synchronicznym dudnieniu, a to wszystko dzięki badaniom zespołu prof. Michała Klichowskiego z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Aleksander Bogucki, fizyk z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW opowiadał nam, jak na zlecenie Leszka Możdżera tworzyli razem z nim akustyczny fortepian dekafoniczny.
-
15.10.2023
-
49 min 43 s
-
-
Kolejne doniesienia naukowe, które mogły nam umknąć
Naukowcy z UJ odkryli związek, który pomoże zwalczać przebarwienia skórne. Gościem audycji była dr hab. Agnieszka Gunia-Krzyżak, z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
-
08.10.2023
-
41 min 46 s
-
-
NEANDERTALCZYK na Mazowszu
Kiedy w Zwoleniu osiedlili się pierwsi ludzie, co jedli, jak żyli?
Archeolodzy po 30 latach wrócili, by poszukać na nowo odpowiedzi, o czym opowiedział dr Witold Grużdź, Państwowe Muzeum Archeologicznej w Warszawie.
-
01.10.2023
-
28 min 39 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
460 odcinków
-
Z archiwum RDC
381 odcinków -
Szybkie wózki
205 odcinkówW audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
-
Kobiecy wieczór
1742 odcinkiW audycji gościmy silne, zdeterminowane, odważne i mądre kobiety, w życiu których wydarzyło się coś niezwykłego