Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jak tłumaczył gość Beaty Jewiarz, czas możemy ujmować z bardzo wielu perspektyw. - Z perspektywy kulturowej, fizycznej, filozoficznej. Mamy też perspektywę psychologiczną. W niej czas jest ujmowany w obrębie dwóch głównych nurtów - percepcji upływu czasu, związanej z poczuciem tempa życia. Druga kwestia to perspektywa czasowa - dotyczy przeszłości, teraźniejszości i wyobrażenia o przyszłości, antycypacji - wyjaśniał psycholog.
Trzy horyzonty
Dr Maciej Stolarski opowiedział w audycji również o trzech horyzontach czasowych. - Podróż mentalna to zdolność, która pozwala nam wykroczyć poza "tu i teraz" - wyobrazić sobie możliwe "ja" w przyszłości - kim chcemy, czy kim nie chcielibyśmy być. Pozwala też cofnąć się do pewnych wydarzeń, wyciągać wnioski, zbierać doświadczenia - mówił. Zwrócił uwagę, że zwierzęta nie mają takiego problemy, bo cały czas żyją w teraźniejszości.
Jak podkreślił dr Stolarski, zbalansowana perspektywa czasowa jest bardzo ściśle związana z psychologią pozytywną. - Bardzo często pojawia się w czasie badań nad szczęściem, dobrostanem - tłumaczył.
Perspektywa przeszłości
Gość RDC wyjaśniał, że perspektywa przeszłości może mieć negatywny charakter - gdy za bardzo skupiamy się na tym, co wydarzyło się kiedyś - z perspektywy jednostki lub nawet całego społeczeństwa. - Ale może być też pozytywna, nostalgiczna. To dość zdrowa tęsknota za tym, co było dawniej. Badania pokazują, że to pozwala na radzenie sobie z emocjami - zaznaczył.
Tu i teraz
- Gdybyśmy byli skoncentrowani tylko na "tu i teraz", nie byłoby mowy o jakimkolwiek rozwoju, nie byłoby możliwości przekraczania własnych ograniczeń, stalibyśmy w miejscu, a czas by płynął, czyli tak naprawdę - cofalibyśmy się - mówił dr Stolarki. Jak wyjaśniał, zbyt rozwinięta perspektywa teraźniejszości powoduje, że często i chętnie podejmujemy ryzyko. - Hedoniści częściej sięgają po alkohol, narkotyki i inne używki, decydują się na niebezpieczny seks. Podejmują bardzo duże ryzyko - komentował gość audycji.
Perspektywa przyszłościowa
- Zazwyczaj w naszym polu uwagi znajduje się jeden element - najczęściej ma to związek z tym,co się dzieje tu i teraz. Ale czasem przychodzi nam do głowy marzenie, czy plany. W przypadku niektórych staje się to obsesją, ale może mieć też charakter pozytywny - myślenie o samorealizacji, celach - mówił o trzecim horyzoncie czasowym dr Stolarski.
Zwrócił uwagę, że bardzo silnie rozwinięta perspektywa przyszłościowa, pozbawiona umiejętności bycia "tu i teraz", cieszenia się chwilą obecną, jest doskonale widoczna u osób pracujących w wielkich korporacjach. - Badania pokazują, że takie osoby zarabiają więcej, są bardziej efektywne. Tylko pytanie, jak to się przekłada na ich dobrostan, jakość życia? - podkreślił. Dodał, że taka perspektywa może w efekcie prowadzić do pracoholizmu.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Mnie się to podoba
Projektowanie życia w teatrze, tańcu, literaturze. Jednym słowem kultura wokół Nas – o tym Beata Jewiarz rozmawia w swoim autorskim programie „Mnie się to podoba”. W programie nieoczywiste debiuty, poszukujące kariery oraz intensywne sukcesy. A także: sztuka alternatywna, design, performance, taniec, książki artystyczne, fotografia, kultura Japonii i komiksy.
Odcinki podcastu (2057)
-
FRINGE Warszawa
Gościem Beaty Jewiarz była Marta Matysiak, artystka, będąca częścią zespołu tworzącego FRINGE Warszawa.
-
20.09.2024
-
08 min 16 s
-
-
Poezja i pokój – czy poezja niesie nadzieje w czasach kryzysów
Gościem audycji była Krystyna Dąbrowska, poetka, tłumaczka. 21 września to Międzynarodowy Dzień Pokoju.
-
20.09.2024
-
17 min 48 s
-
-
Premiera „Balladyny” i nowy sezon w Teatrze Rampa
Gościem audycji był Michał Walczak, dyrektor Teatru Rampa.
-
20.09.2024
-
12 min 39 s
-
-
AI w projektowaniu graficznym – wyzwanie dla środowisk twórczych
Gościem Beaty Jewiarz był Mateusz Machalski, wykładowca ASP w Warszawie.
-
20.09.2024
-
15 min 12 s
-
-
Nowy sezon w warszawskich teatrach i instytucjach kultury
Gościem Beaty Jewiarz był Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w Warszawie.
-
13.09.2024
-
20 min 27 s
-
-
130 rocznica urodzin Juliana Tuwima
Gościem audycji był Piotr Łopuszański, autor biografii o poetach i literatach Warszawy.
-
13.09.2024
-
24 min 02 s
-
-
O spektaklu "Monolog wewnętrzny" w Komunie Warszawa
Gościem Beaty Jewiarz był Wojtek Ziemilski - reżyser, artysta wizualny.
-
13.09.2024
-
19 min 28 s
-
-
„Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena | Jacek Mikołajczyk
Specjalne wydanie audycji „Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena.
- Jacek Mikołajczyk (dyrektor artystyczny Teatru Syrena)
-
06.09.2024
-
17 min 57 s
-
„Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena | Marta Burdynowicz, Karol Ledwosiński, Jędrzej Czerwonogrodzki
Specjalne wydanie audycji „Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena. Beata Jewiarz rozmawiała z:
- Marta Burdynowicz, Karol Ledwosiński, Jędrzej Czerwonogrodzki (odtwórcy ról Marthy - gnębionej w szkole ze względu na wygląd i wagę oraz Kurta i Rama, szkolnych gwiazd sportu i głównych prześladowców innych uczniów)
-
06.09.2024
-
21 min 37 s
-
„Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena | Katarzyna Talacha
Specjalne wydanie audycji „Mnie się to podoba” prosto z Teatru Syrena.
- Katarzyna Talacha (psycholożka z telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest partnerem spektaklu)
-
06.09.2024
-
16 min 20 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
194 odcinki
-
Wieczór literacki
454 odcinki„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.
-
Czytaj z nami!
75 odcinków„Czytaj z nami!”. Cykl audycji upowszechniających czytelnictwo przygotowany wspólnie w Narodowym Centrum Kultury.