Wiadomości
Posłuchaj z regionu
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Łosiowisko
Odcinki podcastu (528)
-
Węgielnica w Dobrzycy
O historii pałacu Gorzeńskich i Czarneckich, w porównaniu z mazowieckim pałacem w Małej Wsi w programie opowiadał Kazimierz Balcer, kustosz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
-
29.01.2023
-
49 min 23 s
-
-
Varia mazowieckie
Jak wyglądał dom robotniczy w Żyrardowie, a jak salon w Gołotczyźnie u Aleksandry z Sędzimirów Bąkowskiej? Czy w Gąsiorówce pamiętają Jerzego Ficowskiego? - mazowieckie różności, a na końcu piękna stara, tzw. dworska pieśń "Ty pójdziesz górą...", wykonana przez Jacka Kowalskiego, a kojarzona przez wszystkie pokolenia z Powstaniem Styczniowym.
-
22.01.2023
-
48 min 38 s
-
-
O Wandzie Modzelewskiej z Gładczyna
Wanda z Grabowskich Modzelewska (1890-1973) była amatorką i pasjonatką, która od zapomnienia ocalała mazowiecką (i nie tylko) kulturę ludową. Była ziemianką, najpierw wspomagającą męża Mariana Modzelewskiego w prowadzeniu majątku, a po jego śmierci w 1934 roku, rolnictwem z sukcesami zajmowała się sama. Jednocześnie rozwijała swoją wielką pasję, jaką była dla niej kultura ludowa.
Założyła spółdzielnię chałupniczą, w której kobiety wiejskie na jej zlecenie haftowały, a ona produkty te sprzedawała m.in. w Warszawie. Miała świadomość, że nie jest to kwestia tylko zarobku na wsi, ale również ożywienie przygaszającej kultury i sztuki najpierw Puszczy Białej (Kurpi), a potem i innych regionów Polski.
Pozostawiła po sobie bardzo cenne zapiski, mimo, że u początków jej aktywności na tym polu była wątpliwość. Bo czy nanoszenie tradycyjnego wzoru haftu na obrusy, serwety i inne płótna, a używanego dotychczas np. tylko na koszulach, jest ratowaniem tradycji, czy też może kreacją zupełnie czegoś nowego? Dziś chyba już nikt nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z kustoszką, „archiwistką”, animatorką żywej kultury ludowej, która postanowiła zachować jej wytwory dla kolejnych pokoleń. To dzięki niej między innymi, czyli Wandzie Modzelewskiej, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca ma tak piękne i mimo wszystko najbliższe oryginałowi stroje. Ponoć Mira Zimińska-Sygietyńska swoje dziewczęta chciała ubrać w stroje baletowe, ale siła argumentów Wandy Modzelewskiej była taka, że ostatecznie oboje Sygietyńscy zgodzili się, aby zespół tańczył w strojach autentycznych. Wanda Modzelewska więc, u schyłku życia, została kostiumologiem PZPiT „Mazowsze”.
O Wandzie Modzelewskiej, której „Materiały o kulturze i sztuce ludowej Polski” ukazały się właśnie drukiem, w programie mówiła Elżbieta Miecznikowska, redaktor naukowa opracowania naukowego wymienionego dzieła W. Modzelewskiej.
-
15.01.2023
-
49 min 42 s
-
-
Opinogóra w życiu kolekcjonera
O swoich wieloletnich odkryciach historycznych na temat różnych dzieł sztuki i pamiątek narodowych, w tym o portretach Krasińskich z Opinogóry, w programie opowiadał Wojciech Przybyszewski, redaktor naczelny "Spotkań z Zabytkami"
-
08.01.2023
-
40 min 54 s
-
-
Domy, wille, dworce - architektura Mazowsza w II RP
Jak wyglądały przedwojenne domy i dworce kolejowe w małych miastach podwarszawskich, a jak kolonie domów w niektórych dzielnicach Warszawy; czym była awangarda w architekturze dwudziestolecia międzywojennego, o tym w programie mówiła dr Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki PAN.
-
01.01.2023
-
45 min 12 s
-
-
Boże Narodzenie na Mazowszu
O tradycjach świąt Bożego Narodzenia na Mazowszu, zarówno w chłopskiej chacie, jak i ziemiańskim dworze, w programie mówiły panie z Kół Gospodyń Wiejskich wschodniego Mazowsza, zaś opowieść tę skomentowali historycy sztuki: prof. Anna Sieradzka i dr Tomasz Pruszak.
-
25.12.2022
-
30 min 18 s
-
-
Latowicz ponownie miastem
Dnia 1 stycznia 2023, rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, Latowicz (pow. miński) zyska prawa miejskie. Będzie to historyczny powrót praw miejskich dla niego, gdyż Latowicz prawa miejskie uzyskał w 1420 roku, a potwierdzone miał przez księcia mazowieckiego Janusza I w roku 1423. W wyniku wielu wydarzeń historycznych (potop szwedzki, powstania listopadowe i styczniowe, jak też nieprawidłowości w zarządzaniu burmistrzów), organizm miejski był osłabiony. Ukazem carskim w 1869 roku Latowicz utracił więc prawa miejskie i został gminą wiejską, co było również represją ze strony caratu. Mimo zniszczeń wojennych, Latowicz nie stracił nigdy wyraźnego układu urbanistycznego, dzięki czemu - między innymi - świadomość wyższego statusu osady pozostała. Współczesna, udana próba powrócenia do praw miejskich wiąże się z koniecznością rozwiązania konkretnych problemów, jak też jest elementem promocji osady miejskiej o bardzo bogatej i ciekawej historii.
Początkiem uroczystości, związanych z przywróceniem praw miejskich, jest niedzielny (18.12.2022) Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wielgolesie (patronat "Radia dla Ciebie").
O jarmarku, o Kole Gospodyń Wiejskich, o zaletach statusu miasta, jak też o historii Latowicza, w programie mówili: Agnieszka Proczka, sołtys Wielgolasu i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Aneta Samulik, członki KGW w Wielgolesie, Bogdan Świątek-Górski, wójt Latowicza oraz Arkadiusz Reda, zastępca wójta Latowicza.
-
18.12.2022
-
54 min 43 s
-
-
Kapliczki i krzyże przydrożne na Mazowszu
Kapliczek, przydrożnych krzyży, na rozstaju dróg, w polu, na końcu lub na początku wsi, jest w naszym krajobrazie na szczęście ciągle dużo. Zmieniają się jednak, więc aby utrwalić stan obecny i zachować opowieści o historii tych miejsc, powstała publikacja "Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych". Opisane zostały w niej obiekty z terenu gmin: Mrozy, Zbuczyn, Czosnów, Sadowne, jak też z warszawskich ulic i podwórek. O kilku historiach, związanych z kapliczkami i krzyżami, jak też o genezie ich powstania oraz tradycji, w programie mówiła Zofia Paczóska, autorka książki.
-
11.12.2022
-
52 min 15 s
-
-
Fakty i legendy z regionu
O Neplach nad Bugiem, o wsi Huta Partacka, jak i o Hołowienkach w powiecie sokołowskim w programie opowiadali sami mieszkańcy tych osad i wsi.O Neplach nad Bugiem, o wsi Huta Partacka, jak i o Hołowienkach w powiecie sokołowskim w programie opowiadali sami mieszkańcy tych osad i wsi.
-
27.11.2022
-
45 min 01 s
-
-
Jubileusz Czesławy Kaczyńskiej
W Kadzidle odbyła się uroczystość Jubileuszu 65-lecia pracy twórczej artystki ludowej, Czesławy ze Staśkiewiczów Kaczyńskiej. Jubilatka, ambasadorka Kurpiowszczyzny już w wieku 10 lat zaczęła robić wycinanki (ozdoby z kolorowego papieru) o tradycyjnych, kurpiowskich motywach, ucząc się ich wyrobu od swojej babki Antoniny Staśkiewicz, mamy Stanisławy oraz starszej siostry, Stanisławy Dawid.
Oprócz wycinanki, zajmuje się także haftowaniem, wyrobem ozdób obrzędowych (tzw. byśki, palmy wielkanocne, ozdoby bożonarodzeniowe i in.), śpiewem, a przez wszystkie lata swojej pracy również edukacją kulturową. Jest inicjatorką i współorganizatorką corocznych warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” w Kadzidle.
Czesława Kaczyńska jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga (2005) i wielu innych wyróżnień nie tylko za rękodzieło artystyczne, ale i edukację. Ponadto uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (2001), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis (2022).
Zamężna za Stanisławem Kaczyńskim z Dylewa (gm. Kadzidło), pochodzącym ze znanej rodziny działaczy społecznych i samorządowych, należącej do tzw. drobnej szlachty, pieczętującej się herbem Pomian. Wychowała z mężem dwie córki, którym skutecznie przekazała też tradycje kultury kurpiowskiej i umiejętności artystyczne.
Czesława Kaczyńska jest bohaterką artykułów w prasie lokalnej oraz ogólnopolskiej, uczestniczką programów radiowych (w tym często w „Radiu dla Ciebie”) i telewizyjnych, a niejako podsumowaniem dotychczasowej pracy twórczej Jubilatki jest biograficzna książka autorstwa Iwony Choroszewskiej-Zyśk „Czesława Kaczyńska. Życie i twórczość” (Strzałki-Dylewo-Kadzidło 2022).
W audycji, będącej reporterską relacją z Jubileuszu, wystąpili:
- Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa, jubilatka
- Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Wiesława Bogdańska, kustosz z Zagrody Kurpiowskiej (Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce)
- Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów
- Beata Kaczyńska, twórczyni ludowa, córka Stanisława i Czesławy Kaczyńskich
- Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło
- Mirosław Grzyb, prezes Zarządu Związku Kurpiów
Grali i śpiewali: zespół „Kurpianka” oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dylewie.
-
20.11.2022
-
42 min 59 s
-