Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej był Marcin Przewoźniak, autor powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "Krypta Trzech Mistrzów" (Wyd. Literatura). Miłosz Erbacher, złodziej antyków i ekspert w swoim fachu, staje w obliczu nowego wyzwania: ma odnaleźć zaginioną figurkę Michała Archanioła, a stawką w grze jest życie jego córki. Zmuszony do współpracy przez tajemniczą organizację przestępczą, musi nie tylko stawić czoła mafii, ale także przechytrzyć sztuczną inteligencję. "Krypta Trzech Mistrzów" to pełna napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji powieść sensacyjna dla wielbicieli AI oraz zagadek sprzed wieków.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (233)
-
Joanna Bartosik o książce „Papier, kamień, nożyce”
Gościem Kingi Michalskiej jest Joanna Bartosik, ilustratorka i graficzka, autorka książki dla dzieci „Papier, kamień, nożyce” (Wyd. Widnokrąg). To inspirowana popularną grą historia o tym, jak papier, kamień i nożyce wciąż kłóciły się ze sobą o to, kto jest lepszy. Ta krótka opowieść o rywalizacji pokazuje, że gdy nie ma zwycięzców, nie ma też przegranych, najlepsze efekty przynosi współpraca, a dzięki niej nikt nie jest lepszy ani gorszy.
-
22.03.2025
-
15 min 23 s
-
-
Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Żółkiewska, współredaktorka książki "Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania" (Wyd. ŻIH). To pierwsza publikacja po polsku przekrojowo prezentująca prozę powstałą w języku jidysz od jej początków do współczesności (XVI - XXIw.). Wybrzmiewają tu głosy autorek i autorów wywodzących się z bardzo różnych środowisk i miejsc diaspory. W antologii znajdziemy zarówno pisarzy dobrze znanych polskiemu czytelnikowi (Singer, Perec), jak i tych, których utwory dotychczas nie były tłumaczone (Blanksztejn, Lempel).
-
16.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Małgorzata Oliwia Sobczak o kryminale „Błękit”
Gościem Kingi Michalskiej była Małgorzata Oliwia Sobczak, autorka kryminału "Błękit" - piątego tomu bestsellerowej serii "Kolory zła" (Wyd. W.A.B.). Nela Soba, przyszła studentka medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej ciało zostaje znalezione w Lasach Oliwskich, na prowizorycznym stosie z polan. Jedyny trop stanowi tabliczka znaleziona w miejscu zbrodni: "Zmarła śmiercią męczeńską". Wkrótce wychodzi na jaw, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej - w latach dziewięćdziesiątych - a winowajca nigdy nie został schwytany. "Błękit" to emocjonalna opowieść o stracie oraz śmierci, która porusza i przeraża.
-
15.03.2025
-
16 min 10 s
-
-
Renata Piątkowska o książce „W trawie może być ciekawie”
Gościem Kingi Michalskiej była Renata Piątkowska, autorka wielu powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "W trawie może być ciekawie" (Wyd. Literatura). Skoro życie pchły może być fascynujące (a może, co wiemy z "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy), to co powiedzieć o życiu całej chmary owadów mieszkających na łące?! Renata Piątkowska podsłuchała ich rozmowy i spisała je w tej książce. Pędruś długoryjek, rewiś jagodek, nartnik, odorek i wąsateczka zapraszają do odkrywania sekretów trawiastego świata!
-
15.03.2025
-
15 min 24 s
-
-
Marta Byczkowska-Nowak o książce "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Marta Byczkowska-Nowak, literaturoznawczyni, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia" (wyd. Znak Literanova). Marta Byczkowska-Nowak na nowo odkrywa autora "Pożegnania z Marią" - odnajduje człowieka tajemniczego i tragicznego, pełnego sprzeczności, gwałtownego, zapalczywego działacza i zarazem wrażliwego indywidualistę. To pierwsza biografia Tadeusza Borowskiego nieuwikłana w kontekst polityczny i środowiskowy, książka napisana z dociekliwością i empatią, wzbogacona o nowe fakty, perspektywę psychologiczną i przenikliwą analizę jego twórczości. To historia buntownika i idealisty, który do końca grał w chowanego ze śmiercią, nie przestając patrzeć jej oczy.
-
09.03.2025
-
24 min 24 s
-
-
Agnieszka Graca o kryminale "Podniebie"
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Graca, pisarka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2024, autorka kryminału "Podniebie" (Wyd. Agora). Para krakowskich detektywów, Iga Bagińska i Igor Szot, bada sprawę zaginięcia kobiety, której ślad urywa się na wiślanych bulwarach. Żadnych świadków, żadnych dowodów, żadnych podejrzanych - tylko pytania. Czy kobiecie coś się stało? A może jej zniknięcie to wyraz desperacji? Ucieczka od życia, które okazało się nieznośne? Pod płaszczykiem wciągającej intrygi kryminalnej autorka kreśli poruszający obraz zwykłego kobiecego losu we współczesnej Polsce i zadaje pytania o granice wytrzymałości i wybory definiujące nasze życie.
-
08.03.2025
-
17 min 56 s
-
-
Beata Ostrowicka o książce "Nie będziesz szczęśliwa"
Gościem Kingi Michalskiej jest Beata Ostrowicka, autorka powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "Nie będziesz szczęśliwa" (Wyd. Literatura). Nastoletnia Łucja, która urodziła się z czerwonym znamieniem na twarzy, dorasta z piętnem tej gorszej, dziwnej, wyśmiewanej, pokazywanej palcem. Jest jednak silna i ma wsparcie rodziny. Czy gdy kolejny raz na jej drodze stanie zło, będzie umiała mu się przeciwstawić? Powieść o odnajdywaniu siebie i prawdziwym pięknie, które jest w nas.
-
08.03.2025
-
16 min 40 s
-
-
Jakub Zając o powieści „Dziczek”
Gościem Kingi Michalskiej jest Jakub Zając, autor powieści "Dziczek" (Wyd. Wielka Litera). W zabytkowym dworku, który kryje w sobie atmosferę tajemnicy, samotny nauczyciel - Narrator, zmęczony życiem i rozczarowany swoimi wyborami, przygotowuje się do wyjazdu. Jego plany niespodziewanie zmieniają się wraz z pojawieniem się nowego lokatora Dawida, młodego pedagoga, który właśnie wrócił z podróży i ma objąć stanowisko Narratora w szkole. Zafascynowany nowym współlokatorem, Narrator zaczyna śledzić jego ruchy i snuć wyobrażenia na temat jego życia. Granice między rzeczywistością a wyobraźnią stopniowo się zacierają... "Dziczek" to inspirowana symbolizmem Leśmiana i Schulza oraz malarstwem Malczewskiego opowieść o podróży - zarówno fizycznej, jak i wewnętrznej - oraz o miłości w jej najbardziej nieoczywistej, wielowymiarowej formie.
-
02.03.2025
-
18 min 42 s
-
-
Katarzyna Wolwowicz o thrillerze „Śladami twojej krwi”
Gościem Kingi Michalskiej była Katarzyna Wolwowicz, autorka thrillera "Śladami twojej krwi" (Wyd. Zwierciadło). Rupert Ogrodnik, właściciel prężnie działającej firmy z branży IT, budzi się z amnezją w szpitalu i dowiaduje o tym, że ktoś w brutalny sposób zamordował jego żonę Kalinę. Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej był świadkiem zabójstwa, jednak niczego nie pamięta. Podczas rozmowy z policją okazuje się, że imię i nazwisko, którym posługiwała się Kalina, gdy się poznali, było fikcyjne, a ich małżeństwo zostało sfingowane. W toku śledztwa Rupert odkrywa, że wcale nie znał swojej żony, a każda z bliskich mu osób ukrywa mroczne tajemnice.
-
01.03.2025
-
18 min 48 s
-
-
Nowołacińska Warszawa. Przekład wybranych utworów Józefa Epifaniego Minasowicza
Gościem Kingi Michalskiej była prof. Beata Gaj z Katedry Literatury Greckiej i Łacińskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor naukowa książki "Nowołacińska Warszawa. Przekład wybranych utworów Józefa Epifaniego Minasowicza" (Wyd. Naukowe Marek Derewiecki). Publikacja ukazuje z czterech perspektyw językowych (łacińskiej, polskiej, angielskiej i niemieckiej) obraz XVIII-wiecznej Warszawy zawarty w wierszach poświęconych Łazienkom Królewskim, Bielanom czy warszawskim Syrenom. Pomysł niniejszej edycji wybranych utworów łacińskich Józefa Epifaniego Minasowicza (1718–1796), osiemnastowiecznego warszawskiego bibliofila, tłumacza i literata ormiańskiego pochodzenia, narodził się podczas tutorialu akademickiego, w którym uczestniczyli studenci i doktoranci UKSW. Promocja książki odbędzie się w niedzielę 2 marca o godz. 13.00 w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przy ul. Świętojerskiej 12 w Warszawie.
-
01.03.2025
-
18 min
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
395 odcinków
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.
-
Sport na wirażach historii
28 odcinków -
Do zobaczenia
160 odcinków