Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej była Klaudia Muniak, autorka thrillera medycznego "Ślad krwi" (Wyd. Czwarta Strona). Weronika Zalewska cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Analgezja wrodzona sprawia, że nie odczuwa fizycznego bólu. Potrafi wytrzymać to, co dla większości osób jest nie do zniesienia. Jednak gdy wpadnie w ręce przetrzymującego ją w zamknięciu szaleńca, jej siła może okazać się niewystarczająca. Czy zaginięcie Weroniki ma związek z niewyjaśnionym zniknięciem jej matki sprzed lat? Czy komisarz Justyna Olecka znajdzie dziewczynę, zanim będzie za późno?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (233)
-
Joanna Bartosik o książce „Papier, kamień, nożyce”
Gościem Kingi Michalskiej jest Joanna Bartosik, ilustratorka i graficzka, autorka książki dla dzieci „Papier, kamień, nożyce” (Wyd. Widnokrąg). To inspirowana popularną grą historia o tym, jak papier, kamień i nożyce wciąż kłóciły się ze sobą o to, kto jest lepszy. Ta krótka opowieść o rywalizacji pokazuje, że gdy nie ma zwycięzców, nie ma też przegranych, najlepsze efekty przynosi współpraca, a dzięki niej nikt nie jest lepszy ani gorszy.
-
22.03.2025
-
15 min 23 s
-
-
Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Żółkiewska, współredaktorka książki "Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania" (Wyd. ŻIH). To pierwsza publikacja po polsku przekrojowo prezentująca prozę powstałą w języku jidysz od jej początków do współczesności (XVI - XXIw.). Wybrzmiewają tu głosy autorek i autorów wywodzących się z bardzo różnych środowisk i miejsc diaspory. W antologii znajdziemy zarówno pisarzy dobrze znanych polskiemu czytelnikowi (Singer, Perec), jak i tych, których utwory dotychczas nie były tłumaczone (Blanksztejn, Lempel).
-
16.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Małgorzata Oliwia Sobczak o kryminale „Błękit”
Gościem Kingi Michalskiej była Małgorzata Oliwia Sobczak, autorka kryminału "Błękit" - piątego tomu bestsellerowej serii "Kolory zła" (Wyd. W.A.B.). Nela Soba, przyszła studentka medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej ciało zostaje znalezione w Lasach Oliwskich, na prowizorycznym stosie z polan. Jedyny trop stanowi tabliczka znaleziona w miejscu zbrodni: "Zmarła śmiercią męczeńską". Wkrótce wychodzi na jaw, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej - w latach dziewięćdziesiątych - a winowajca nigdy nie został schwytany. "Błękit" to emocjonalna opowieść o stracie oraz śmierci, która porusza i przeraża.
-
15.03.2025
-
16 min 10 s
-
-
Renata Piątkowska o książce „W trawie może być ciekawie”
Gościem Kingi Michalskiej była Renata Piątkowska, autorka wielu powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "W trawie może być ciekawie" (Wyd. Literatura). Skoro życie pchły może być fascynujące (a może, co wiemy z "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy), to co powiedzieć o życiu całej chmary owadów mieszkających na łące?! Renata Piątkowska podsłuchała ich rozmowy i spisała je w tej książce. Pędruś długoryjek, rewiś jagodek, nartnik, odorek i wąsateczka zapraszają do odkrywania sekretów trawiastego świata!
-
15.03.2025
-
15 min 24 s
-
-
Marta Byczkowska-Nowak o książce "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Marta Byczkowska-Nowak, literaturoznawczyni, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia" (wyd. Znak Literanova). Marta Byczkowska-Nowak na nowo odkrywa autora "Pożegnania z Marią" - odnajduje człowieka tajemniczego i tragicznego, pełnego sprzeczności, gwałtownego, zapalczywego działacza i zarazem wrażliwego indywidualistę. To pierwsza biografia Tadeusza Borowskiego nieuwikłana w kontekst polityczny i środowiskowy, książka napisana z dociekliwością i empatią, wzbogacona o nowe fakty, perspektywę psychologiczną i przenikliwą analizę jego twórczości. To historia buntownika i idealisty, który do końca grał w chowanego ze śmiercią, nie przestając patrzeć jej oczy.
-
09.03.2025
-
24 min 24 s
-
-
Agnieszka Graca o kryminale "Podniebie"
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Graca, pisarka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2024, autorka kryminału "Podniebie" (Wyd. Agora). Para krakowskich detektywów, Iga Bagińska i Igor Szot, bada sprawę zaginięcia kobiety, której ślad urywa się na wiślanych bulwarach. Żadnych świadków, żadnych dowodów, żadnych podejrzanych - tylko pytania. Czy kobiecie coś się stało? A może jej zniknięcie to wyraz desperacji? Ucieczka od życia, które okazało się nieznośne? Pod płaszczykiem wciągającej intrygi kryminalnej autorka kreśli poruszający obraz zwykłego kobiecego losu we współczesnej Polsce i zadaje pytania o granice wytrzymałości i wybory definiujące nasze życie.
-
08.03.2025
-
17 min 56 s
-
-
Beata Ostrowicka o książce "Nie będziesz szczęśliwa"
Gościem Kingi Michalskiej jest Beata Ostrowicka, autorka powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "Nie będziesz szczęśliwa" (Wyd. Literatura). Nastoletnia Łucja, która urodziła się z czerwonym znamieniem na twarzy, dorasta z piętnem tej gorszej, dziwnej, wyśmiewanej, pokazywanej palcem. Jest jednak silna i ma wsparcie rodziny. Czy gdy kolejny raz na jej drodze stanie zło, będzie umiała mu się przeciwstawić? Powieść o odnajdywaniu siebie i prawdziwym pięknie, które jest w nas.
-
08.03.2025
-
16 min 40 s
-
-
Jakub Zając o powieści „Dziczek”
Gościem Kingi Michalskiej jest Jakub Zając, autor powieści "Dziczek" (Wyd. Wielka Litera). W zabytkowym dworku, który kryje w sobie atmosferę tajemnicy, samotny nauczyciel - Narrator, zmęczony życiem i rozczarowany swoimi wyborami, przygotowuje się do wyjazdu. Jego plany niespodziewanie zmieniają się wraz z pojawieniem się nowego lokatora Dawida, młodego pedagoga, który właśnie wrócił z podróży i ma objąć stanowisko Narratora w szkole. Zafascynowany nowym współlokatorem, Narrator zaczyna śledzić jego ruchy i snuć wyobrażenia na temat jego życia. Granice między rzeczywistością a wyobraźnią stopniowo się zacierają... "Dziczek" to inspirowana symbolizmem Leśmiana i Schulza oraz malarstwem Malczewskiego opowieść o podróży - zarówno fizycznej, jak i wewnętrznej - oraz o miłości w jej najbardziej nieoczywistej, wielowymiarowej formie.
-
02.03.2025
-
18 min 42 s
-
-
Katarzyna Wolwowicz o thrillerze „Śladami twojej krwi”
Gościem Kingi Michalskiej była Katarzyna Wolwowicz, autorka thrillera "Śladami twojej krwi" (Wyd. Zwierciadło). Rupert Ogrodnik, właściciel prężnie działającej firmy z branży IT, budzi się z amnezją w szpitalu i dowiaduje o tym, że ktoś w brutalny sposób zamordował jego żonę Kalinę. Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej był świadkiem zabójstwa, jednak niczego nie pamięta. Podczas rozmowy z policją okazuje się, że imię i nazwisko, którym posługiwała się Kalina, gdy się poznali, było fikcyjne, a ich małżeństwo zostało sfingowane. W toku śledztwa Rupert odkrywa, że wcale nie znał swojej żony, a każda z bliskich mu osób ukrywa mroczne tajemnice.
-
01.03.2025
-
18 min 48 s
-
-
Nowołacińska Warszawa. Przekład wybranych utworów Józefa Epifaniego Minasowicza
Gościem Kingi Michalskiej była prof. Beata Gaj z Katedry Literatury Greckiej i Łacińskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor naukowa książki "Nowołacińska Warszawa. Przekład wybranych utworów Józefa Epifaniego Minasowicza" (Wyd. Naukowe Marek Derewiecki). Publikacja ukazuje z czterech perspektyw językowych (łacińskiej, polskiej, angielskiej i niemieckiej) obraz XVIII-wiecznej Warszawy zawarty w wierszach poświęconych Łazienkom Królewskim, Bielanom czy warszawskim Syrenom. Pomysł niniejszej edycji wybranych utworów łacińskich Józefa Epifaniego Minasowicza (1718–1796), osiemnastowiecznego warszawskiego bibliofila, tłumacza i literata ormiańskiego pochodzenia, narodził się podczas tutorialu akademickiego, w którym uczestniczyli studenci i doktoranci UKSW. Promocja książki odbędzie się w niedzielę 2 marca o godz. 13.00 w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przy ul. Świętojerskiej 12 w Warszawie.
-
01.03.2025
-
18 min
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
41 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.