Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Go to starochińska gra planszowa, której początki sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Jak głoszą podania, wymyślił ją cesarz Yao po to, by kształcić swojego syna Dan Zhu. Obecnie gra ta nabiera coraz większej popularności, a dla wielu osób jest połączeniem nauki, sztuki i sportu.
Justyna Płatek, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Go, wyjaśnia, że do gry potrzebny jest goban - czyli specjalna deska podzielona polami - oraz czarne i białe kamienie.
- Gracze ustawiają je w taki sposób, żeby zająć jak największe terytorium. Raz położony kamień pozostaje na planszy. Jedyna możliwość to są zbicia, czyli złapanie kamieni i ich otoczenie. Wtedy kamienie schodzą z planszy i liczą się w ostatecznym wyniku - tłumaczy.
Go a filozofia
Jak podkreśla Płatek, Go różni się od szachów filozofią oraz podejściem do gry. - Go jest w pewien sposób grą filozoficzną. Te 19 na 19 pól symbolizuje liczbę dni w chińskim kalendarzu, których mamy 361. Grając w Go można sobie skojarzyć to z yin i yang, z tymi mocami, które mierzą się na planszy i symbolizuje to życie, a także układ sił, które pojawiają się w życiu - komentuje.
Trening czyni mistrza
Stanisław Frejlak, najmłodszy Mistrz Polski Go i reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, obecnie student Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że najważniejszy jest trening, ponieważ tylko dzięki niemu można dojść do mistrzostwa.
- Moja pasja do Go jest dłuższa niż moja pasja do matematyki, ponieważ w Go nauczyć grać mnie mój tata, kiedy miałem 6 lat. Od tamtego czasu sporo czasu grałem i w ten sposób doszedłem do polskiej czołówki - mówi Stanisław Frejlak. - Gra jest całkowicie unikalna. Sekwencje ruchów się zmieniają. Kiedy zaczynałem grać były zdecydowanie inne standardy niż teraz, ponieważ jest to gra, o której nie wiemy wszystkiego i wciąż prowadzone są badania przez najlepszych graczy na świecie - dodaje.
[gallery ids="121071"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Odcinki podcastu (11071)
-
Komentatorzy w Poranku Polskiego Radia RDC
Goście:
- Piotr Śmiłowicz - Tygodnik Powszechny
- Krzysztof Izdebski - Fundacja Batorego
- Bartosz Godusławski - Business Insider Polska
-
04.04.2025
-
24 min 51 s
-
Cła Donalda Trumpa. Co dalej?
Cła Donalda Trumpa wywołały wściekłość Chin. Pekin grozi odwetem za nowe cła USA.
Gość:
- Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego
-
04.04.2025
-
19 min 12 s
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Robert Łuchniak.
-
04.04.2025
-
11 min 51 s
-
-
Dzień Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki to coroczne wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, podczas którego muzea i galerie na całym świecie otwierają swoje drzwi, aby zaprosić zwiedzających do skupienia się na niewielkiej liczbie dzieł sztuki (maksymalnie pięciu) i poświęcenia im należytej uwagi. 5 i 6 kwietnia 2025 roku warszawskie muzea i galerie zaproszą do uważnego i refleksyjnego obcowania ze sztuką, inspirując do pogłębionej interpretacji pod hasłem „Co czujesz?”
Goście:
- Dominika Jagiełło i Marta Skowrońska-Markiewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
-
04.04.2025
-
14 min 23 s
-
Komentatorzy w Poranku RDC
Goście:
- Bogusław Chrabota - Rzeczpospolita
- Piotr Grzybowski
- Jarosław Włodarczyk
-
03.04.2025
-
22 min 41 s
-
Studio obywatelskie: Piotr Potejko
Gościem Grzegorza Chlasty był Piotr Potejko — kierownik MBA Bezpieczeństwo Publiczne, prawnik, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. W Studium Obywatelskim prowadzi przedmioty związane z cyberbezpieczeństwem, dezinformacją oraz służbami specjalnymi czy służbami porządku publicznego
-
03.04.2025
-
20 min 29 s
-
-
Czerwone Bagno - najdzikszy i najstarszy obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego
Czerwone Bagno to najdzikszy i najstarszy obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego. O tajemnicach rezerwatu opowiadał Adrian Pogorzelski - Południk21.pl.
-
03.04.2025
-
23 min 14 s
-
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
03.04.2025
-
12 min 18 s
-
-
Komentatorzy w Poranku RDC
Goście:
- Aleksandra Karasińska - Dyrektorka Fundacji Ringier Axel Springer
- Estera Flieger - Rzeczpospolita
- Aleksandra Sobczak - Gazeta Wyborcza
-
02.04.2025
-
17 min 13 s
-
Arcybiskup Adrian Galbas w Poranku Polskiego Radia RDC
Gość:
- Adrian Galbas — arcybiskup, metropolita warszawski
-
02.04.2025
-
17 min 17 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
12 odcinków
-
Palimpsest, czyli wszystkie Warszawy Piotra Otrębskiego
127 odcinków -
Obrazy Ameryki
95 odcinków„Obrazy Ameryki” to cykl audycji poświęconych powstaniu, rozwojowi i współczesnym problemom Stanów Zjednoczonych. Chcemy pokazać, skąd wzięła się potęga państwa powstałego zaledwie 400 lat temu, ale nie będzie to nużący wykład w odcinkach, lecz prezentacja wybranych momentów z historii i współczesności Stanów Zjednoczonych, ubarwiona anegdotami i ciekawostkami.
-
Wieczór RDC
5491 odcinków