Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Go to starochińska gra planszowa, której początki sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Jak głoszą podania, wymyślił ją cesarz Yao po to, by kształcić swojego syna Dan Zhu. Obecnie gra ta nabiera coraz większej popularności, a dla wielu osób jest połączeniem nauki, sztuki i sportu.
Justyna Płatek, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Go, wyjaśnia, że do gry potrzebny jest goban - czyli specjalna deska podzielona polami - oraz czarne i białe kamienie.
- Gracze ustawiają je w taki sposób, żeby zająć jak największe terytorium. Raz położony kamień pozostaje na planszy. Jedyna możliwość to są zbicia, czyli złapanie kamieni i ich otoczenie. Wtedy kamienie schodzą z planszy i liczą się w ostatecznym wyniku - tłumaczy.
Go a filozofia
Jak podkreśla Płatek, Go różni się od szachów filozofią oraz podejściem do gry. - Go jest w pewien sposób grą filozoficzną. Te 19 na 19 pól symbolizuje liczbę dni w chińskim kalendarzu, których mamy 361. Grając w Go można sobie skojarzyć to z yin i yang, z tymi mocami, które mierzą się na planszy i symbolizuje to życie, a także układ sił, które pojawiają się w życiu - komentuje.
Trening czyni mistrza
Stanisław Frejlak, najmłodszy Mistrz Polski Go i reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, obecnie student Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że najważniejszy jest trening, ponieważ tylko dzięki niemu można dojść do mistrzostwa.
- Moja pasja do Go jest dłuższa niż moja pasja do matematyki, ponieważ w Go nauczyć grać mnie mój tata, kiedy miałem 6 lat. Od tamtego czasu sporo czasu grałem i w ten sposób doszedłem do polskiej czołówki - mówi Stanisław Frejlak. - Gra jest całkowicie unikalna. Sekwencje ruchów się zmieniają. Kiedy zaczynałem grać były zdecydowanie inne standardy niż teraz, ponieważ jest to gra, o której nie wiemy wszystkiego i wciąż prowadzone są badania przez najlepszych graczy na świecie - dodaje.
[gallery ids="121071"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Odcinki podcastu (10957)
-
Komentatorzy w Poranku Polskiego Radia RDC
Gośćmi Roberta Łuchniaka byli: Piotr Śmiłowicz (Tygodnik Powszechny), Piotr Kusznieruk (Trybuna), Mikołaj Dowejko (goniec.pl).
-
21.02.2025
-
24 min 52 s
-
-
Stosunki między USA a Rosją | Radosław Korzycki
Rosjanie przekonują Donalda Trumpa, że Amerykanie mogą wiele zyskać, gdy oba kraje znowu będą ze sobą współpracować - napisał "New York Times". Na rozmowy w Rijadzie wysłannik Władimira Putina Kiriłł Dmitrijew przywiózł dokument, który wskazuje na rzekome straty USA wynikające z izolacji Rosji po ataku na Ukrainę, które wynoszą ponad 320 miliardów dolarów. - Putin próbuje zainteresować Trumpa bardzo szybkimi korzyściami materialnymi - ocenił były rosyjski dyplomata Borys Bondariew.
Gościem Roberta Łuchniaka był Radosław Korzycki - amerykanista, były korespondent polskich mediów w USA.
-
21.02.2025
-
18 min 37 s
-
-
Sytuacja na mazowieckim rynku pracy | Damian Trepto
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie przyjrzał się bliżej sytuacji w regionie. Dane pokazują, że początek roku na mazowieckim rynku pracy na Mazowszu jest stabilnie.
Gościem Roberta Łuchniaka był Damian Trepto - Wydział Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy.
-
21.02.2025
-
15 min 36 s
-
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy zaprasza Robert Łuchniak.
-
21.02.2025
-
14 min 47 s
-
-
Komentatorzy w Poranku Polskiego Radia RDC
Gośćmi Grzegorz Chlasty byli: Bogusław Chrabota (Rzeczpospolita), Jarosław Włodarczyk, Piotr Grzybowski.
-
20.02.2025
-
25 min 09 s
-
-
Joanna Kluzik-Rostkowska
Gościem Grzegorza Chlasty była Joanna Kluzik-Rostkowska - Platforma Obywatelska, Komisja Obrony Narodowej oraz Komisja śledcza ds. wykorzystywania oprogramowania Pegasus.
-
20.02.2025
-
20 min 16 s
-
-
Liga Szachowa Praskich Szkół Podstawowych
29 stycznia w Szkole Podstawowej nr 353 im. Wielkich Odkrywców przy ul. Cieplarnianej 23 w Wesołej rozegrany został pierwszy turniej eliminacyjny w ramach Ligi Szachowej Praskich Szkół Podstawowych, w której bierze udział oprócz Wesołej Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek i Rembertów. W całym turnieju, który organizuje senator Marek Borowski, uczestniczy 55 szkół, z których każda reprezentowana jest przez czworo zawodników, w tym obowiązkowo jedną dziewczynkę. Zwycięzcy z każdej dzielnicy spotkają się w marcu w finale finałów - Lidze Mistrzów.
Marek Borowski organizuje turnieje od 2013 r. Jest wielkim miłośnikiem i propagatorem szachów w szkołach. Uważa, że rozwijają one umysł w niebanalny sposób i zmuszają młodych ludzi do myślenia. Są mu też bliskie z racji zawodowych. - Polityka częściowo przypomina mi szachy - też trzeba przewidywać ruchy przeciwnika i planować własne, tyle że przewidywalność posunięć jest mniejsza. Poza tym szachy mają ustalone reguły, a w polityce stosuje się też posunięcia nietypowe. Partnerem całej Ligi Szachowej Praskich Szkół Podstawowych jest m. st. Warszawa, które wspiera inicjatywy szachowe w szkołach.
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli:
- Urszula Borecka - pedagog szkolny, nauczycielka fizyki w Szkole Podstawowej nr 30 im. Powstańców 1863 roku (szkoła mieści się na ul. Kawęczyńskiej i powstała jeszcze przed wojną), opiekunka reprezentacji szachowej w turnieju o mistrzostwo Pragi Północ
- Marek Borowski - szachista i senator Koalicji Obywatelskiej
-
20.02.2025
-
22 min 38 s
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
20.02.2025
-
13 min 45 s
-
-
Komentatorzy w Poranku Polskiego Radia RDC
Gośćmi Grzegorza Chlasty były: Magdalena Rigamonti (Onet), Aleksandra Sobczak (Gazeta Wyborcza), Aleksandra Karasińska (Dyrektorka Fundacji Ringier Axel Springer).
-
19.02.2025
-
25 min 49 s
-
-
Studio Obywatelskie | Ambasador tytularny prof. Tomasz Orłowski
Ambasador tytularny, prof. Tomasz Orłowski - dyplomata i nauczyciel akademicki. Były ambasador RP we Francji i Księstwie Monako, we Włoszech i Republice San Marino. Wykładowca Studium Obywatelskiego i ambasador w Maroku
-
19.02.2025
-
21 min 13 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Rody i Rodziny Mazowsza
513 odcinkówMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
Keyon Harrold o nowym albumie „Foreverland”
1 odcinek -
Mazowieckie dożynki w Sannikach