Mieszkańcy Podkowy Leśnej mają żyłkę społecznikowską i naturalną wewnętrzną potrzebę pomocy bliźniemu – zgodnie uważają państwo: Zofia Skaradzińska, Kazimierz Głowacki i Zbigniew Bojanowicz, goście Piotra Łosia w audycji „Łosiowisko”.
Podkowa Leśna powstała na gruntach majątku ziemskiego, którego właścicielem był znany przemysłowiec warszawski, fotografik i myśliwy Stanisław Lilpop (1863-1930). Działki kupowali przedstawiciele warszawskiej inteligencji, budujący domy w stylu dworkowym, równie modnym wówczas – modernistycznym, niekiedy góralskim. Takim modernistycznym domem jest willa przedwojennej feministki, pisarki i publicystki, Ireny Krzywickiej, w której dziś mieszkają państwo Kazimierzostwo Głowaccy.
Spośród najbardziej znanych postaci, związanych z Podkową Leśną jest zięć Lilpopa, Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Anna z Lilpopów Iwaszkiewiczowa (1897-1979) otrzymała od ojca niewielki majątek, liczący przed wojną ok. 45 ha, który jej mąż nazwał „Stawiskiem”. Na Stawisku wybudowali oni willę w stylu dworkowym, która stała się nie tylko domem rodzinnym, ale też oazą dla wielu osób, których życie było zagrożone podczas II wojny św. Wśród ukrywanych przez Iwaszkiewiczów na Stawisku i w Podkowie Leśnej byli też Żydzi.
Żydzi ukrywani byli również u innych mieszkańców Podkowy Leśnej. Okres wojny, jak mówi Zbigniew Bojanowicz, przeszedł w Podkowie stosunkowo spokojnie, ale dzięki temu rozwinięte były struktury Podziemia niepodległościowego (AK).
[gallery ids="139244,139245,139246,139247"]
To wiecznie zielone miasto ma szczęście do ciekawych i zaangażowanych mieszkańców. Jednym z nich był wieloletni proboszcz, ks. Leon Kantorski (1918-2010), który wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu „Solidarność”. W 1980 roku represjonowany był za głodówkę, która odbyła się na terenie parafii (protest przeciwko uwięzieniu Mirosława Chojeckiego). W latach stanu wojennego zaś zainicjował i współorganizował pomoc osobom biednym i chorym, polegającą na przekazywaniu darów od zaprzyjaźnionych z Polską Francuzek. Nieco już zapomniany jest też fakt, że to właśnie w kościele w Podkowie Leśnej w latach 60. miała miejsce premiera pierwszej mszy beatowej, skomponowanej przez Katarzynę Gärtner. Nie byłoby tego wydarzenia w dziejach muzyki i Kościoła, gdyby nie pomoc ks. Leona Kantorskiego.
Podczas mszy św. za Ojczyznę w Podkowie Leśnej odbywały się spotkania z wieloma opozycjonistami, ludźmi kultury, pisarzami, aktorami. Organizował je Bohdan Skaradziński, publicysta, pisarz, związany z „Więzią”. W latach 80. jego żona, Zofia Skaradzińska, będąca farmaceutką, zajmowała się społecznie rozdzielaniem wspomnianych darów z Francji, głównie leków, angażując do tej pracy także innych Podkowian.
O tym wszystkim, jak i o corocznym święcie Podkowy Leśnej pod hasłem „Otwarte Ogrody” (odbędą się one 11-12 czerwca) mówili goście „Łosiowiska”.