Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Akcja „Historia lokalna podlega ochronie” portalu Histmag.org ma pokazać ciekawe i zapomniane miejsca. – To pomysł na rozpoczęcie dyskusji związanej z upamiętnianiem, badaniem i popularyzowaniem historii na tym najniższym poziomie – małych ojczyzn, czyli historii dzielnicy miasta, wioski, ziemi – a potem pokazanie ich w Internecie – mówił w „Wieczorze RDC” Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.
Jak tłumaczy gość Artura Głowackiego, celem akcji jest przeprowadzenie dyskusji na łamach portalu Histmag.org, ale nie tylko. Ma powstać też baza organizacji, które zajmują się historią lokalną.
- Mogą to być stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne czy projekty internetowe. Chcemy to katalogować. Na naszej stronie jest informacja o ankiecie i przedstawimy te inicjatywy na początku maja – wyjaśnia Tomasz Leszkowicz. - Od lat chętnie patronujemy takim inicjatywom, informujemy o nich i robimy cotygodniowy przegląd imprez. Przygotowanie do jedna rzecz. Najważniejsze jest dotarcie do ludzi – dodaje.
Zwykli bohaterowie
Dlaczego historia lokalna cieszy się takim zainteresowaniem? Gość „Wieczoru RDC” podkreśla, że to wynika z faktu, iż „ jest pełna bardzo ciekawych ludzi, którzy czasami jeszcze żyją i mogą opowiedzieć o tym, co się wydarzyło”.
- To jest moment, kiedy można ich upamiętnić i uhonorować. To często są ludzie, którzy nie byli uczestnikami tej wielkiej historii (...). Oni nie byli spektakularni. To społecznicy, działacze kulturalni czy pionierzy – komentuje Leszkowicz.
O szczegółach akcji „Historia lokalna podlega ochronie” można dowiedzieć się więcej na stronie histmag.org.
[gallery ids="128713"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba uchwycenia fenomenu tego miasta jako świętego miejsca trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ekspozycja nawiązuje również do szczególnej lokalizacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 3.
O wystawie opowiadał:
12.04.2025
14 min 45 s
Nowa książka Boże władztwo to opowieść o tym, jak chrześcijaństwo – wychodząc od wyjątkowego w dziejach skandalu – wywróciło dawny porządek i ukształtowało sposób myślenia cywilizacji łacińskiej. O książce Toma Hollanda opowiadała:
12.04.2025
23 min 28 s
Setki biegaczy zmierzyły się z ponad 800 schodami prowadzącymi do mety XIII Biegu na Szczyt Rondo 1. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno profesjonalnych towerrunnerów z całego świata, jak i znanych polskich sportowców, którzy na co dzień trenują zupełnie inne dyscypliny. Jak co roku, impreza wspiera dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. O inicjatywie opowiadali:
12.04.2025
17 min 11 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza Kanonem była Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka. Bohaterem audycji, po raz drugi: Tadeusz Konwicki.
12.04.2025
17 min 44 s
O jutrzejszym Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. O godz. 16:00 rozpocznie się przy Pomniku Bohaterów Getta, a zakończy przy pomniku Umschlagplatz - a na wspólną wędrówkę i modlitwę zaprasza Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
06.04.2025
16 min 46 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem jest Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka.
06.04.2025
19 min 29 s
Muzeum Azji i Pacyfiku, we współpracy ze Związkiem Karaimów Polskich, realizuje projekt w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który potrwa do listopada 2025 roku.
Inicjatywa ma wspomóc badanie naukowego dorobku prof. Ananiasza Zajączkowskiego (1903-1970) – wybitnego orientalisty, turkologa i aktywnego działacza karaimskiego, który pełnił również funkcję zwierzchnika religijnego Karaimów w Polsce, a o działaniach na rzecz mniejszości opowie Mariola Abkowicz, prezes Związku Karaimów Polskich
05.04.2025
22 min 07 s
Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjentów i działające na rzecz pacjentów podpisały deklarację o współpracy na rzecz zdrowia mózgu. Ma to zwrócić uwagę decydentów i całego społeczeństwa na coraz poważniejsze problemy w zakresie profilaktyki i leczenia chorób mózgu oraz podkreślenie wagi tego obszaru – zarówno w sferze świadomości społecznej, jak i rozwiązań systemowych. Co to oznacza w szczegółach mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
05.04.2025
23 min 22 s
Autyzm diagnozowany jest u jednego na sto dzieci, w wielu przypadkach zbyt późno, by możliwa była efektywna pomoc. Fundacja Promitis rozpoczęła kampanię „Autyzm potrafię rozpoznać”, która będzie prowadzona do grudnia 2025 r.
Fundacja edukuje w zakresie wczesnego rozpoznawania oznak autyzmu w 80 publicznych żłobkach w Warszawie i 387 publicznych przedszkolach w Warszawie, a w planach są również warsztaty online dla rodziców.
goście: Karolina Wyrobek – prezes Fundacji Promitis i Jakub Krawczak – pedagog specjalny
29.03.2025
14 min 34 s
Gościem Radosława Młynarczyka był Wojciech Bonowicz — poeta, publicysta, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, a bohaterem audycji Andrzej Bursa.
29.03.2025
19 min 07 s
PODCASTY
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej