Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Akcja „Historia lokalna podlega ochronie” portalu Histmag.org ma pokazać ciekawe i zapomniane miejsca. – To pomysł na rozpoczęcie dyskusji związanej z upamiętnianiem, badaniem i popularyzowaniem historii na tym najniższym poziomie – małych ojczyzn, czyli historii dzielnicy miasta, wioski, ziemi – a potem pokazanie ich w Internecie – mówił w „Wieczorze RDC” Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.
Jak tłumaczy gość Artura Głowackiego, celem akcji jest przeprowadzenie dyskusji na łamach portalu Histmag.org, ale nie tylko. Ma powstać też baza organizacji, które zajmują się historią lokalną.
- Mogą to być stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne czy projekty internetowe. Chcemy to katalogować. Na naszej stronie jest informacja o ankiecie i przedstawimy te inicjatywy na początku maja – wyjaśnia Tomasz Leszkowicz. - Od lat chętnie patronujemy takim inicjatywom, informujemy o nich i robimy cotygodniowy przegląd imprez. Przygotowanie do jedna rzecz. Najważniejsze jest dotarcie do ludzi – dodaje.
Zwykli bohaterowie
Dlaczego historia lokalna cieszy się takim zainteresowaniem? Gość „Wieczoru RDC” podkreśla, że to wynika z faktu, iż „ jest pełna bardzo ciekawych ludzi, którzy czasami jeszcze żyją i mogą opowiedzieć o tym, co się wydarzyło”.
- To jest moment, kiedy można ich upamiętnić i uhonorować. To często są ludzie, którzy nie byli uczestnikami tej wielkiej historii (...). Oni nie byli spektakularni. To społecznicy, działacze kulturalni czy pionierzy – komentuje Leszkowicz.
O szczegółach akcji „Historia lokalna podlega ochronie” można dowiedzieć się więcej na stronie histmag.org.
[gallery ids="128713"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5419)
-
Wokół publikacji „Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego” Moniki Śliwińskiej
9 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" autorstwa Moniki Śliwińskiej. Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”.
Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk.
Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.
Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej? - na te pytania odpowiadała w Wieczorze RDC Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
-
01.11.2024
-
24 min 43 s
-
-
Wystawa „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej
Pałac Rzeczypospolitej zaprasza na kolejną, po prezentacji archiwum Czesława Miłosza, wystawę czasową. Ekspozycja „Pan Herbert – podróżnik” to zaproszenie do podążenia śladami wędrówek autora "Barbarzyńcy w ogrodzie" i zgłębienia Herbertowskiej filozofii podróżowania. Rękopisy poety oraz towarzyszące im immersyjne, audiowizualne instalacje można oglądać od 30 października do końca roku, w godzinach otwarcia Pałacu.
Rękopisy prezentowane na wystawie układają się w opowieść: od Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka-bez-domu – po „pakowanie się” przed ostatnią podróżą-śmiercią, od zachłyśnięcia się wolnością w podróżach – po gorycz powrotów na łono ojczyzny, od zachwytu obcymi miastami – po tęsknotę za „nieistniejącym miastem”, od radości tu i teraz – po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności – po rezygnację końca.
To opowieść o Herbercie, ale też uniwersalna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. O szczegółach ekspozycji, jej idei i chronologii opowiadała w Wieczorze RDC Anna Romaniuk, kuratorka wystawy.
-
01.11.2024
-
17 min 23 s
-
-
Wspomnienia pisarzy, którzy odeszli w 2024 roku
Pisarzy, krytyków literackich i badaczy literatury, którzy odeszli w 2024 roku (m.in. Leszek Szaruga, Edward Redliński, Marian Pilot, Ernest Bryll, Tomasz Łubieński, Jerzy Jarzębski) wspomina prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
-
01.11.2024
-
26 min 05 s
-
-
O znaczeniu modlitwy za zmarłych i duchowej pomocy osobom w żałobie
Gościem Wieczoru RDC był ks. Łukasz Wiśniewski ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Księża marianie mają szczególne powołanie do modlitwy za zmarłych – opieka duchowa nad zmarłymi i duszami czyśćcowymi jest jednym z charyzmatów tego zgromadzenia już od XVII wieku. Dziś marianie niosą pomoc zmarłym i umierającym przez: modlitwę za zmarłych, szczególnie liturgiczną; prowadzenie hospicjów i inne formy opieki duszpasterskiej dla osób bliskich śmierci; pomoc osobom w żałobie, rekolekcje, poradnictwo; przepowiadanie prawd eschatologicznych.
-
01.11.2024
-
15 min 57 s
-
-
Opieka długoterminowa
"Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro", do minionego Światowego Dnia Osteoporozy i do aktualnych problemów z dostępem do programu lekowego nawiązali Michał Szewczyk, dyrektor ds. komunikacji Koalicji na pomoc niesamodzielnym oraz ekspert dr Tomasz Wysocki.
-
26.10.2024
-
17 min 48 s
-
-
Kampania Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz
Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości i o kampanii „OTYŁOŚĆ TO CHOROBA. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”. O problemie nietolerancji osób otyłych opowiedziała Katarzyna Głowińska, prezes Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości FLO.
-
26.10.2024
-
13 min 35 s
-
-
Koncert Harpa Dei
O koncercie słynnego - przynajmniej w świecie kościelnym - zespołu Harpa Dei (31. 0. odbędzie się w parafii św. Michała Archanioła przy Puławskiej 95). Jak twierdzą organizatorzy jest to kontrpropozycja wobec popularnego w naszym kraju Halloween. Zapraszają na koncert Ojciec Karmelita Wojciech Ciak OCD i współorganizatorka Jolanta Gaca.
-
26.10.2024
-
12 min 13 s
-
-
Integracja
Integracja - jedna z najstarszych i największych w Polsce organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami w październiku obchodzi jubileusz 30-lecia swojego istnienia. 30 lat temu, właśnie w tym miesiącu ukazał się 1. numer magazynu "Integracja", od którego wszystko się zaczęło.
Jako podsumowanie jubileuszu powstała wystawa "30 lat Integracji" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta stołecznego Warszawy (w "Klubokawiarni Międzypokoleniowej" Śródmiejskiego Domu Kultury w Warszawie przy ul. Anielewicza 3/5. -f inisaż 28 listopada o godz. 17.00). Więcej informacji przekał słuchaczm Mateusz Różański, dziennikarz magazynu "Integracja".
-
26.10.2024
-
11 min 31 s
-
-
"Różowy Październik" i związany z nim miesiąc świadomości raka piersi
O przedsięwzięciu “OnkoFitka Lidka”, gdzie bez zbędnego patosu i tabu autorka omawia wszelkie zagadnienia o diagnozowaniu i leczeniu raka piersi. W zeszłym roku napisała książkę dla dzieci i ich rodziców chorujących na nowotwór, pt. “Moja mama jest kosmitką? Czyli jak rozmawiać z dziećmi o chorobie nowotworowej”, a o szczegółach mówi sama autorka Lidia Dyndor.
-
19.10.2024
-
21 min 19 s
-
-
W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze | Anna Augustyn Protas
O problemie dotykającym dojrzałe kobiety i książce "W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze" rozmowa z Anną Augustyn Protas, a pretekstem podjęcia tematu jest światowy dzień poświęcony manopauzie.
-
19.10.2024
-
22 min 24 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Wyzwania przyszłości
72 odcinkiJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Z Łosiem przez las
317 odcinkówAudycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
-
Jest sprawa
2785 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.