Sztuczna trzustka z Polski. Naukowcy z PW i UW pracują nad bionicznym organem
Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pracują nad sztuczną, bioniczną trzustką. Prace prowadzone są, między innymi, we współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Za parę lat, jeśli projekt się powiedzie, chorzy na cukrzycę typu pierwszego będą mieli zupełnie innowacyjną metodę leczenia.
- Bioniczna trzustka będzie wszczepiona do organizmu człowieka - mówi profesor Agnieszka Dobrzyń z Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych Instytutu imienia Nenckiego. Trzustka będzie wykonana z polimerów, które będzie można wszczepić do ciała człowieka. Wewnątrz będą znajdowały się wyspy trzustkowe wyhodowane z komórek macierzystych pobieranych z tkanki tłuszczowej albo ze szpiku kostnego pacjenta i przekształcone w komórki wydzielające insulinę i glukagon.
- Już dziś można przeszczepić trzustkę albo wyspy trzustkowe - podkreśla profesor Agnieszka Dobrzyń. Natomiast tego typu przeszczepy wiążą się z ogromnym obciążeniem dla pacjenta w postaci terapii immunosupresyjnej. Dlatego wyspy trzustkowe w bionicznej trzustce będą pochodziły z własnych komórek macierzystych. W tym wypadku przeszczep nie będzie wymagał podawania leków immunosupresyjnych.
Profesor Agnieszka Dobrzyń dodaje, że narząd będzie wykonany w technologii 3D. Biodrukowanie narządów jest już wykorzystywane w medycynie. -
Do tworzenia narządów na drukarce 3D będą wykorzystane polimery, które są akceptowane przez ciało człowieka - wyjaśnia profesor. Projekt otrzymał dofinansowanie, między innymi, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nad sztuczną trzustką pracują również naukowcy w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia.