Setki placówek, tysiące odwiedzających. Noc Muzeów z RDC
19.05.2018 10:25
Aktualizacja: 14:30 15.08.2022
W 15. Noc Muzeów swoje zbiory pokazało 240 placówek w Warszawie, w tym 24. debiutantów. Miasto spodziewało się nawet 300 tys. odwiedzających. Do drugiej w nocy z pl. Defilad kursowało dziewięć bezpłatnych linii autobusowych. Atrakcji nie zabrakło też w innych miastach Mazowsza. Przedstawiamy niektóre z nich.
29
RDC
Warszawa spodziewała się nawet 300 tys. osób, które wezmą udział w Nocy Muzeów. Tej nocy swoje zbiory pokazało 240 placówek. - To oznacza kolejki, ale jest to swego rodzaju fenomen - mówił Robert Zydel, dyrektor biura marketingu m. st. Warszawy.
Reporter RDC Mariusz Niedźwiecki rozmawiał ze stojącymi w kolejce warszawiakami. Jak się okazało, mieli swoje plany na odwiedzenie konkretnych miejsc.
Na uczestników czekała bezpłatna lemoniada i ciepła herbata. - Miasto przygotowało dwa stoiska - pod Pałacem Kultury i Nauki i przy Muzeum nad Wisłą - mówi Robert Zydel, dyrektor biura marketingu m. st. Warszawy.
Gabinet Hanny Gronkiewicz-Waltz
Gabinet Prezydent Warszawy otwarty w Noc Muzeów. 19 maja można było przyjrzeć się z bliska pracy prezydenta stolicy. - Gościmy w budynku wojewody, wszyscy się dziwią, że mój gabinet jest tak mały - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Były ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami - gabinet można było zwiedzać z audiodeskrypcją. Na miejscu była reporterka RDC Monika Suszek.
Fabryka Wedla
Tak jak wielu mieszkańców Warszawy, reporter RDC Mariusz Niedźwiecki odwiedził fabrykę Wedla. - Tu od 12 można było zobaczyć wspaniałe figury z czekolady, poznać jej historię oraz zobaczyć jak się ją produkuje - mówiła Magdalena Kołodziejska z Wedla.
Aby uniknąć kilkugodzinnego stania w kolejkach, Wedel wprowadził w tym roku bezpłatne bilety. Szybko się rozeszły, ale co 10 minut, z wejściem kolejnej grupy, wpuszczane były też osoby bez biletów.
Rycerze na Sadach Żoliborskich
Już od godziny 16:00, na górkach włościańskich - odbył się piknik "Rycerze na Sadach". W programie koncert muzyki średniowiecznej i pokazy walk.
Można było przeżyć ten wieczór artystycznie - tworząc ceramiczne pszczoły, które zawisną w przestrzeni dzielnicy. To od 20 do 23, w siedzibie fundacji ogród ceramiki przy ulicy Tołwińskiego 12/25. Na wystawę - zapraszało Muzeum Sportu i Turystyki - które było czynne od 18 aż do drugiej w nocy, adres: Wybrzeże Gdyńskie 4. Nocne zwiedzanie - pełne emocji - i odwiedzenie obozowiska grup rekonstrukcyjnych zorganizowała też Cytadela. Wyjścia o 21 i 23.
Komenda Główna Policji
Ciekawostką - dla miłośników służb mundurowych - mogło być zwiedzanie Komendy Głównej Policji. Można było poczuć się jak komendant - w jego gabinecie, oraz zobaczyć gdzie naradza się kierownictwo policji - czyli salę generalską. To między godz. 18 a 1 przy Puławskiej 148/150.
Tropienie bobra i Muzeum Kowalstwa
Było też coś dla kochających przyrodę - razem z fundacją JA WISŁA można było wybrać się na tropienie bobra z Jeziorka Czerniakowskiego - start o 21, zbiórka przy moście nad jeziorkiem, przy ulicy Gołkowskiej. A prawdziwi twardziele - i twardzielki - mieli szansę spróbować swoich sił przy kowadle - to w muzeum kowalstwa, które czekało na gości między 18 a 2 w nocy, ul. Przy Grobli 84.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zwarło szyki z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie. W Noc Muzeów na gości czekała wystawa z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin. - To jeden z najcenniejszych zbiorów sztuki w Polsce. Rysunki, które zaczął zbierać król Stanisław August Poniatowski - mówił Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Łazienkowska 3 otwarta dla zwiedzających
W ramach cyklicznej imprezy Muzeum Legii udostępniło wiele nowych ekspozycji, w tym najliczniejszą w Polsce kolekcję pamiątek po Kazimierzu Deynie. Wielką atrakcją dla uczestników były okolicznościowe gabloty poświęcone Wielkiemu Legioniście, w których znalazły się m.in. ostatnia meczowa koszulka „Kaki”, a także bluza od dresu ze spotkania reprezentacji Polski z Portugalią, w którym to Deyna strzelił gola bezpośrednio z rzutu rożnego, za co śląska publiczność „nagrodziła” go... przeciągłymi gwizdami. W legijnej placówce można było obejrzeć wiele nowych ekspozycji tematycznych związanych z najlepszym klubem w Polsce. Pamiątki i eksponaty dotyczyły zarówno drużyny piłkarskiej, jaki i pozostałych sekcji Legii Warszawa. Zwiedzający w czasie Nocy Muzeów przy Łazienkowskiej otrzymali foldery i plakaty, a tym, którzy chcieli pogłębić historyczną wiedzę o naszym klubie, swoją pomocą służyli przewodnicy.
Centralne Stanowisko Kierowania i Straż Miejska
Jak wygląda miejsce codziennej pracy osób czuwających nad bezpieczeństwem stolicy? Jak funkcjonuje Centralne Stanowisko Kierowania, do którego trafiają zgłoszenia od mieszkańców? Z jakimi sprawami najczęściej dzwonią warszawiacy? Jakim sprzętem posługują się strażnicy miejscy podczas swojej służby na ulicach? Odpowiedzi na te i inne pytania można było poznać w trakcie Nocy Muzeów.
Strażnicy miejscy zapraszali do zwiedzania głównej siedziby w godzinach 18:00-24:00. Chodzi o budynek przy ul. Młynarskiej 43/45. Zwiedzanie było bezpłatne, jednak ze względów bezpieczeństwa każdy chętny musiał mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub legitymację szkolną. Strażnicy prosili też o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb i plecaków. Zwiedzanie odbywało się w grupach dwudziestoosobowych.
Wola - dzieje i folklor
Wolska Noc Varsavianistyczna - to pomysł dzielnicy na sobotnią noc muzeów. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Wola – dzieje i folklor” w Bibliotece Publicznej przy al. Solidarności 90. W programie między innymi warsztaty gwary warszawskiej, wystawa fotografii dawnej Woli, konkursy i koncert Warszawskiego Duety Sentymentalnego. Zachęcał Mariusz Budziszewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wola.
Początek o godz. 17. Koncertowy finał zaplanowano na godzinę 21.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
RetroNoc Muzeów w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina - początek o godz. 19. Muzycy przygotowali koncert polskich przebojów muzycznych lat 70. oraz 80. w jazzowo-tanecznych aranżacjach na orkiestrę. Do takich rytmów tańczyliśmy na patio uniwersytetu przy ulicy Okólnik. RetroNoc Muzeów w UMFC to wreszcie jazzowe jam session oraz znakomite jedzenie.
Studenci warszawskiej ASP przygotowali na tę okazję specjalne grafiki oraz instalacje. RDC było patronem wydarzenia.
Bank Polski w Warszawie
Zabytkowy budynek Banku Polskiego w Warszawie otworzył się na zwiedzających w Noc Muzeów. Chodzi o adres Daniłowiczowska 18B. To tu rozgrywały się dramatyczne chwile podczas obrony powstańczej reduty. Warszawiacy mogli przenieść się do czasów wydarzeń sierpnia 1944 roku. Była wystawa pamiątek, gra dla najmłodszych oraz historyczne rekonstrukcje. Swoją wizytę zapowiedzieli Powstańcy. Początek o godz. 19. Radio Dla Ciebie objęło patronatem to wydarzenie. Wydarzenia z Daniłowiczowskiej 18B można było podglądać w wirtualnych transmisjach.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Swoją propozycję na dzisiejszą Noc Muzeów miało też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na dziedzińcu resortu przy Krakowskim Przedmieściu wystąpili artyści Polskiej Opery Królewskiej. O 19:30 usłyszeliśmy fragmenty znanych dzieł Mozarta - między innymi z Wesela Figara oraz z Don Giovanniego, którego premiera już w lipcu. Wystąpili Marta Boberska, Aneta Łukaszewicz, Leszek Świdziński oraz Bogdan Śliwa. Orkiestrę poprowadził Zbigniew Graca.
Okolice Warszawy - Villa la Fleur w Konstancinie, kolejka w Sochaczewie, stalowe figury w Pruszkowie
W Konstancinie - swoje drzwi otworzyła Villa la Fleur. Tam wystawa o kobietach z Montparnasse’u - artystkach i muzach. Do obejrzenia między godz. 19 a północą. W Łomiankach - w Centrum Kultury - 50 prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - od 19 do północy. W Mińsku Mazowieckim - zapraszało Muzeum Ziemi Mińskiej - na wystawę o odrodzaniu polski w pierwszej połowie XX wieku. W Piasecznie - na zabytkowej stacji kolei wąskotorowej przy Sienkiewicza 14 - była szansa na nocny przejazd wąskotorówką. Czynne od 16 do ostatniego gościa. Kolejowo - też w Sochaczewie - tam w muzeum kolei wąskotorowej - wystawa "Ciuchcie Warszawskie". Odwiedzających Pruszków zaprosiła galeria figur stalowych - od 14 do 1 w nocy oraz muzeum DULAG 121 - tam plenerowe zabawy z okresu międzywojnia.
Ciechanów i Mława
Nie tylko Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, ale także zabytkowy ratusz zaprosił do zwiedzania go nocą. Urzędnicy ponownie otworzyli jego drzwi o 20.00 i pozwolili zajrzeć tam, gdzie na co dzień dostępu nie ma. - Na przykład strych, skąd jest wejście na ratuszową wieżę - mówiła Magdalena Grzywacz, rzeczniczka ratusza.
W Ciechanowie natomiast warto było poświecić czas na odwiedzenie Zamku Książąt Mazowieckich. Była to jedyna w roku okazja, by zwiedzić go wraz z rekonstruktorami Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej. Były też pokazy walk rycerskich i teatr ognia. Natomiast w Muzeum Szlachty Mazowieckiej można było wziąć udział m.in. w warsztatach samodzielnego wypieku piernika.
Ostrołęka na zielono
Noc Muzeów w Ostrołęce na zielono. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej - klimat Irlandii. To za sprawą wystawy o Świętym Patryku - patronie zielonej wyspy. - Każdy znajdzie coś dla siebie - przekonywała Maria Samsel, dyrektor Muzeum.
O godz. 18 rozpoczęły się warsztaty.
Po irlandzku zagrał i zaśpiewał zespół Danar. Koncert o godz. 22.
Płock z Beksińskim, z książką i w teatrze
Wirtualną podróż do wewnętrznego świata obrazów Zdzisława Beksińskiego proponowała podczas Nocy Muzeów Płocka Galeria Sztuki. - To multimedialne doświadczenie - mówiła Alicja Wasilewska, szefowa galerii.
W galerii można było obejrzeć również wystawę obrazów i rysunków Zdzisława Beksińskiego i związanych z nimi tematycznie prac Damiana Leszczyńskiego. Podczas Nocy Muzeów Płocką Galerię Sztuki można było odwiedzać od 16.00 do 23.30.
Można było obejrzeć scenki w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego czy spotkać znanych płocczan z dawnych lat - to niespodzianki, które przygotowało na Noc Muzeów Muzeum Mazowieckie w Płocku. - Na wystawie „X wieków Płocka” muzealne ekspozycje ożyły, ale to nie jedyne atrakcje - mówił Piotr Dąbrowski z muzeum.
Dzieci jak co roku mogły wziąć udział w zabawie Muzealny Detektyw. Początek w sobotę o godz. 18.
Eksperymenty w laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie
Eksperymenty w laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie, szlagiery Hanki Ordonówny czy wspinaczka z Wandą Rutkiewicz – takie m.in. atrakcje przygotowała na Noc Muzeów Książnica Płocka.
- W 100-lecie przyznania kobietom praw wyborczych ta noc była poświęcona niezwykłym Polkom - mówiła Joanna Banasiak, szefowa Książnicy.
Siedlce
Za darmo otworzyły się dla mieszkańców muzea, galerie i najróżniejsze instytucje kultury. - Zapraszamy od godz. 19 - mówił Sławomir Kordaczuk z Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Muzeum przygotowało również warsztaty wypukłodruku, konkursy oraz ucztę muzyczną - występ kapeli ludowej oraz potańcówki.
Radom
Prace 26 polskich artystów z kręgu surrealizmu i realizmu magicznego można było oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Tytuł wystawy to "W poszukiwaniu piękna". - Spotkanie z artystami oraz otwarcie wystawy zaplanowano w Noc Muzeów na godz 20. - mówiła inicjatorka wydarzenia Małgorzata Ziewiecka.
Wystawa jest czynna do końca lipca.
Wsola
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wieczór w klimacie II Rzeczpospolitej przy dobrej muzyce. - Wystąpi zespół "Hańba" – laureat tegorocznego paszportu Polityki – zapowiadał Tomasz Tyczyński, kurator placówki.
Fragmenty "Dzienników" Gombrowicza i II Rzeczpospolitej przeczytał Michał Węgrzyński, aktor Teatru Powszechnego w Radomiu. Chętni na Noc Muzeów u Gombrowicza mieli zapewniony darmowy transport.
Sąd w Radomiu
Po raz pierwszy radomski sąd wziął udział w Nocy Muzeów. Można było zwiedzić budynek przy ulicy Warszawskiej, wejść do sal, gdzie na co dzień zapadają wyroki i porozmawiać z sędziami. - Przygotowaliśmy też wystawę obrazów, fotografii i przedmiotów związanych z historią radomskiej temidy - mówił rzecznik sądu okręgowego w Radomiu – Arkadiusz Guza.
Budynek był udostępniony zwiedzającym od godziny 18:00 do 23:00.