Potomkowie polskich kryptologów o złamaniu szyfru Enigmy: wojna mogła być skrócona o 2-3 lata
W Domu Polonii w Warszawie mieszkańcy stolicy spotkali się w czwartek z potomkami polskich kryptologów, którzy w Pałacu Saskim, w siedzibie Biura Szyfrów Oddziału II, w 1932 roku złamali szyfry niemieckiej maszyny "Enigma".
Jerzy Palluth, syn jednego z inżynierów i kryptologów - podporucznika rezerwy łączności Wojska Polskiego Antoniego Pallutha, powiedział Polskiemu Radiu, że rozszyfrowanie przez polskich kryptologów niemieckiej Enigmy uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej. -
Według badań historyków rozszyfrowanie niemieckiej Enigmy doprowadziło do tego, że wojna mogła być skrócona o 2-3 lata - mówił Jerzy Palluth i dodał, że dzięki temu wydarzeniu udało się ocalić miliony istnień ludzkich.
Doktor Marek Grajek, autor książek poświęconych rozszyfrowaniu Enigmy, podkreślał, że rewolucją w polskim wywiadzie było zatrudnienie do łamania szyfrów matematyków. -
Uświadomili sobie, że maszyna do szyfrowania to naturalny przeciwnik, którego można zaatakować używając innej maszyny, ułatwiającej proces łamania szyfru - tłumaczył Grajek.
Rejewski, Zygalski i RóżyckiZadanie złamania niemieckiego szyfru maszynowego "Enigma" zostało powierzono trzem polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu. Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, podkreślała, że praca kryptologów polegała na codziennym opracowaniu matematycznych kluczy. -
Można było to potem przekazać zespołowi deszyfrantów, którzy dziesiątki przechwytywanych depesz mogli rozszyfrowywać - wyjaśniła Janina Sylwestrzak.
Podczas spotkania można było zobaczyć oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". Uczestnicy mogli obejrzeć również wystawę "Służby specjalne II Rzeczypospolitej(1918-1939). Blaski i cienie", udostępnioną dzięki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW w Emowie.
Spotkanie odbyło się ono w ramach cyklu "Tajemnice Pałacu Saskiego". Jego organizatorem był warszawski oddział "Wspólnoty Polskiej" oraz Stowarzyszenie "Saski 2018".
O wydarzeniu rozmawialiśmy w "Czasie dla Ciebie".