Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. "Do liberalizacji prawa trzeba dorosnąć"
18.07.2016 15:10
Aktualizacja: 13:57 15.08.2022
- Starą ustawę na pewno trzeba było zweryfikować, bo rozwiązania różniły się od tych stosowanych w innych krajach europejskich - tak zapowiadaną nowelizację ustawy o ochronie przyrody komentowała w audycji "Jest sprawa" prof. dr hab. Halina Barbara Szczepanowska z Zakładu Kształtowania Zieleni, Szkoleń i Gospodarki w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.
RDC
Jak przypomniała Elżbieta Uzdańska, zapowiadane zmiany zakładają, że będzie można bez zezwolenia i opłaty wycinać drzewa w Polsce. - Starą ustawę na pewno trzeba było zweryfikować, bo rozwiązania różniły się od tych, stosowanych w innych krajach europejskich - komentowała prof. Szczepanowska. - W miarę edukacji społeczeństwa i decydentów, przenosi się ustalenia z centralnych na lokalne. Ale kiedy nie ma standardów, to te rzeczy muszą być regulowane centralnie - powiedziała.
"Trzeba dorosnąć"
Prof. Szczepanowska podkreśliła, że większość legislacji światowych ma "nieco inny stosunek do odpowiedzialności za drzewa na terenach prywatnych i publicznych". - Na ogół na terenach prywatnych sugeruje się nasadzenia zastępcze. Jednym z zasadniczych działań jest perspektywiczny plan rozwoju, czyli ustalenie, które tereny muszą być bezwzględnie nienaruszone, a które można poddać urbanizacji - dodała. - Społeczeństwo musi dorosnąć do liberalizacji prawa. Jeśli w ustawie jest napisane, że można coś robić, to nie znaczy, że trzeba - przekonywała. Dodała również, że jeśli sprawa budzi taki sprzeciw w społeczeństwie, to powinna być lepiej wytłumaczona i konsultowana.
"Złożony problem"
Andrzej Szweda-Lewandowski, Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Środowiska przekonywał, że problem usuwania drzew w mieście jest "bardzo złożony", najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ stanowi podstawę dalszych decyzji. - Przepisy zmienią się niewiele, tylko teraz to rady gminy będą podejmować decyzje. Gmina będzie decydować - w oparciu o zapisy ustawy - jakie wprowadzi regulacje, co będzie chroniła, jakie zadrzewienia - czy wzdłuż dróg, czy przydomowe - wyliczał Szweda-Lewandowski.
Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.