Geoturystyka. "Jak powstała ta dolina? Dlaczego ten wodospad płynie właśnie tutaj?"

  • 12.12.2016 08:51

  • Aktualizacja: 14:04 15.08.2022

- Obserwujemy dzisiaj nowy trend w turystyce. Odchodzi się od tej masowej na rzecz turystów aktywnych i chcących czegoś więcej. Ludzie jadą wypocząć, ale nie tylko leżąc na piasku. Chcą się edukować - mówiła w „Poranku RDC” prof. Maria Górska-Zabielska, absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Jak powiedziała, kamienie, woda i chmury to rzeczy o niespotykanej historii. - Można bardzo dużo odczytać, oglądając te elementy przyrody nieożywionej. Nie ma dwóch takich samych kamieni, każdy jest inny i o każdym można mówić w nieskończoność - tłumaczyła.

Dodała, że obserwujemy dzisiaj nowy trend w turystyce. - Odchodzi się od tej masowej na rzecz turystów aktywnych i chcących czegoś więcej. Ludzie jadą wypocząć, ale nie tylko leżąc na piasku. Chcą się edukować. W środowisku przyrody nieożywionej nazywamy ten trend geoturystyką. Nie chodzi o zrobienie sobie zdjęcia na tle wodospadu czy doliny, ale o dowiedzenie się, jak powstała ta dolina i dlaczego ten wodospad płynie właśnie tutaj - podkreśliła Maria Górska-Zabielska.

"Naprawdę mamy się czym pochwalić"

Profesor przyznała, że w geoturystyce ważna jest również działalność człowieka w aspekcie archeologicznym. - Pamiętajmy, że w Pruszkowie znajduje się Mazowieckie Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Człowiek na przełomie wieków dostrzegł walor w postaci rudy darniowej i mógł z niej wytworzyć elementy żelazne - zauważyła.

Profesor zwróciła uwagę, że dzisiaj pokazuje się mieszkańcom, jak dawno temu te tereny funkcjonowały jako bardzo ważny ośrodek hutnictwa mazowieckiego. - Naprawdę mamy się czym pochwalić, jeśli chodzi o elementy przyrody nieożywionej. Pytanie czy potrafimy je dostrzec. W tych obiektach jest bardzo duży potencjał, ale konia z rzędem temu, kto to zauważy - powiedziała w "Poranku RDC" Maria Górska-Zabielska.

Źródło:

RDC

Autor:

mg